Prva faza podrazumeva razgovor sa specijalistom infertiliteta i pregled vaše medicinske dokumentacije – sve analize koje ste prikupili do tog trenutka i eventualno prvi ultrazvučni pregled žene vaginalnom sondom. Lekar specijalista infertiliteta će, nakon pregleda i uvida u medicinsku dokumentaciju, navesti koji su dalji koraci. Dogovorićete eventualnu pripremu, zahvate (ukoliko se procenjuje da su potrebni), terapiju u vidu lekova i suplemenata, kao i početak IVF procesa. Možda će biti potrebno da uradite još neke analize, ali je sve to u cilju boljeg sagledavanja vašeg zdravstvenog stanja.
Na linku ANALIZE ZA IVF možete pogledati tačan spisak svih osnovnih neophodnih analiza.
Sama IVF procedura počinje prvim danom ciklusa žene i najčešće traje do sredine ciklusa (ovulacije). Nakon toga sledi iščekivanje samog ishoda. Znači, u ovoj prvoj fazi ćete s našim specijalistom infertiliteta dogovoriti tačne korake, vreme započinjanja IVF procedure, uraditi osnovni pregled i prikupiti najosnovnije, a po potrebi, i širi spekar analiza.
Zašto stimulacija? Kada žena nije hormonski stimulisana, u njenom prirodnom ciklusu počne da raste oko 30 folikula (potencijalnih jajnih ćelija), ali se najčešće jedan izdvoji (eventualno dva) i nastavi da raste. Tako se obično iz folikula oslobodi samo jedna jajna ćelija. Kada je u pitanju vantelesna oplodnja – ideja lečenja neplodnosti je da se povećaju šanse za trudnoću. Zato se ženi određuje hormonska stimulacija u, za nju, adekvatnoj dozi. Ovi hormonski lekovi će pomoći jajnicima da naprave veći broj folikula, pa samim tim i veći broj eventualnih jajnih ćelija. Znači, cilj je da sve što počne da raste na kraju postane dobra i zrela jajna ćelija spremna za oplodnju. Zato se prima stimulacija.
Za stimulaciju lekari ženama prepisuju tablete ili injekcije. Terapije su različite i zavise od godina žene, njene konstitucije, hormonskog statusa, ultrazvučnog pregleda, ali i od eventualnih ranijih procedura lečenja neplodnosti. Cilj je, kako smo rekli, da se poveća broj jajnih ćelija. Više jajnih ćelija, a zatim i više embriona, pruža mogućnost izbora najkvalitetnijih embriona i povećava mogućnost začeća. Za vreme stimulacije ne morate menjati uobičajen način života. Seksualni odnosi su dozvoljeni skoro sve vreme. Stimulaciju žena prima u proseku 10-15 dana. Hormonska stimulacija se prima ili na klinici za vantelesnu oplodnju ili je kod kuće žena ubrizgava sama. Ubrizgavanje injekcije nije komplikovano niti bolno. U pitanju su male injekcije koje se primaju u nadlakticu ili stomak. Sve informacije o načinu primanja stimulacije objasniće vam nadležna medicinska sestra ili lekar iz BioCell Hospital bolnice.
Jajna ćelija raste u šupljinici ispunjenoj tečnošću zvanoj folikul. Lekar će pratiti razvoj vaših jajnih ćelija ultrazvukom – meriće veličinu folikula koji svakim danom sve više rastu, a laboratorijskom analizom pratiće potrebne hormone. Lekar će proceniti najbolji trenutak za aspiraciju (skupljanje jajnih ćelija – punkcija). Reakcija na stimulaciju je potpuno individualna – ne upoređujte se s drugima jer vas različitosti mogu zbuniti.
Ukoliko postoji realna mogućnost da postupak neće biti uspešno završen, on se obustavlja uz vašu saglasnost. Najčešće su to slučajevi kada jajnici proizvedu ili previše ili premalo, pa čak i ni jednu jajnu ćeliju.
Kada lekar proceni optimalno vreme za skupljanje jajnih ćelija (aspiracija/punkcija), vreme je za injekciju humanog horionskog gonadotropina (HCG) ili tzv. stop injekciju. Primanje ovog hormona omogućava završno dozrevanje jajne ćelije i njeno odvajanje od zida folikula pred aspiraciju jajnih ćelija. Stop njekcije se daju 34-36 sati pre planirane intervencije (aspiracije).
Ovo je jedina faza u toku vantelesne oplodnje koja je, u stvari, intervencija. Najčešće se izvodi pod opštom kratkotrajnom anestezijom ili lokalnom anestezijom, a može se izvoditi i bez anestezije. Lekar specijalnom iglom probada šupljinu folikula na jajnicima u kojima se nalaze jajne ćelije (punktira folikul), i “usisava” jajne ćelije. Sve se radi pod kontrolom ultrazvuka. Pokupljenu tečnost odmah prihvataju embriolozi u laboratoriji neposredno uz operacionu salu, gde se procenjuje njihov kvalitet. Nakon obrade dobijenih jajnih ćelija, u laboratoriji će se izvršiti oplodnja IVF ili ICSI metodom. Nakon aspiracije i praćenja vašeg stanja nekoliko sati od završene intervencije, bićete otpušteni iz bolnice.
Pre nego što odete kući, dobićete izveštaj o broju vaših jajnih ćelija kao i o svim bitnim elementima intervencije i dalju terapiju. Nemojte se uplašiti ako se nakon intervencije javi oskudno vaginalno krvarenje, jer je ono normalan pratilac intervencije i brzo prolazi. Međutim, ukoliko je krvarenje obilnije, ako je praćeno temperaturom i bolovima u donjem delu trbuha, neophodno je da kontaktirate BioCell Hospital.
Muški partner daje uzorak (spermu) za oplodnju malo pre planirane aspiracije u prostoriji posebno oformljenoj za davanje uzorka uz IVF laboratoriju. Embriolozi će pripremiti i obraditi uzorak kako bi se nakon aspiracije počelo sa oplodnjom. Apstinencija muškog partnera je neophodna, a optimalno je da bude od 2 do 3 dana (ali ne duže od 7 dana) pre same intervencije, kako bi u momentu davanja uzorka (sperme) njen kvalitet bio maksimalan.
Ova faza se obavlja u laboratoriji odmah nakon završene aspiracije i obrade uzorka sperme. Oplodnju rade embriolozi koji su posebno obučeni za ovakve procedure. Postoje dva postupka vantelesne oplodnje – klasičan IVF (oplodnja jajne ćelije većim brojem spermatozoida) i mikrofertilizacija – ICSI metoda (oplodnja jajne ćelije samo sa jednim spermatozoidom tj. spermatozoid se ubrizgrava direktno u jajnu ćeliju). Embriolog vrši proveru oplodnje (fertilizacije) nakon 14-16h, a 24h kasnije proverava se da li je došlo do adekvatne deobe. Embriolog će vas obavestiti o stanju vaših jajnih ćelija, da li je došlo do oplodnje ili ne i koji broj embriona se u tom trenutku razvija.
Važno je da znate da se postupak vantelesne oplodnje odvija u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima. Jajne ćelije se drže u inkubatorima na strogo kontrolisanoj temperaturi, i u svakom momentu se prate.
Naravno da postoji rizik da se dobiju jajne ćelije koje nisu dovoljno dobrog kvaliteta da bi se oplodile. Takve ćelije se češće dobijaju kod žena koje su starije od 40 godina.
Embrioni se u matericu ubacuju drugog, trećeg ili petog dana nakon oplodnje procedurom koja se zove embriotransfer. Ukoliko je dobijen jedan embrion, onda je situacija potpuno jasna – samo on će biti prenet u matericu. Dogovor oko toga da li će se embrion kriprezervirati pa kasnije transferirati u matericu, ili će se embriotransfer raditi odmah je dogovor između vas, lekara specijaliste i embriologa. Kada je u pitanju optimalan broj embriona za embriotransfer, najnovije studije naglašavaju da se transfer tri ili više embriona ne preporučuje. Ipak, različite ustanove imaju i različitu praksu. Broj embriona koji će biti ubačen u matericu žene stvar je vašeg dogovora sa lekarom i embriologom, a uz njihovu stručnu procenu.
Sam postupak embriotransfera je kratkotrajan i bezbolan, te nemate razloga za brigu. Sličan je ginekološkom pregledu. Tog dana je potrebno da se opustite što je više moguće. Posebnim kateterom ginekolog će izvršiti ubacivanje embriona u šupljinu materice. Nakon embriotransfera od lekara ćete dobiti jasna uputstva za dalju terapiju i ponašanje.
Uspešnost celog procesa vantelesne oplodnje zavisi od uspešnosti usađivanja embriona (stope implantacije) što je i jedan od najkritičnijih stadijuma u uspostavljanju trudnoće. Jeste teško opustiti se i ne razmišljati, ali potrudite se koliko možete.
Kada je transfer embriona završen, zvanično ste u dvonedeljnom čekanju. Ovo je vremenski period koji treba da prođe do BetaHcg testa, kako biste videli da li je vantelesna oplodnja bila uspešna ili ne. Preporučujemo da ne radite kućne testove za trudnoću i da sačekate optimalan vremenski period za test iz krvi. Ovo može biti teško vreme, puno nagađanja i straha od neuspeha, i važno je da budete spremni na to da taj period može uticati na vaše mentalno zdravlje. Ono što radite sa vašim dvonedeljnim čekanjem je vrlo individualna odluka i svako ima svoj način da neizvesnost prevaziđe. Ne bi trebalo da podižete ništa teško ili da previše energije trošite na fizičke poslove. Ipak, teško je smireno sedeti i čekati ishod, pa je najbolje nekako skrenuti pažnju. Bavite se onim što vam prija. Ukoliko imate prepisanu terapiju od strane lekara – pridržavajte se iste u potpunosti.
Ukoliko BetaHCG nakon dve nedelje od transfera pokaže pozitivan rezultat, biće potrebno ponoviti analizu još jednom za dva dana, a onda nakon toga sačekati prvi ultrazvuk na kom će vaš ginekolog konstatovati trudnoću. Trudnoća nakon uspešne vantelesne oplodnje potpuno je identična trudnoći nakon seksualnog odnosa. Ni fetus ni novorođenče se ne razlikuju ni po čemu. Slušajte savete svog ginekologa i pratite razvoj bebe. U BioCell Hospital bolnici trudimo se da budemo uz vas i u toku praćenja trudnoće, želimo da rastemo i mi dok raste vaša beba, i bićemo sa vama sve do najradosnijeg dana-rođenja vaše bebe. Bolnica raspolaže potpuno opremljenim porodilištem, koje će upotpuniti neponovjivo iskustvo rađanja novog života.
Ukoliko BetaHCG test pokaže negativan nalaz, to je znak da vantelesna oplodnja nije uspela i da se embrion/embrioni ipak nisu implantirali, te da nije došlo do daljeg razvitka i trudnoće. Ne treba da očajavate. Iako se čini da su sve lađe potonule – treba nastaviti dalje u nove pobede. Tim BioCell Hospital vam može pomoći da prevaziđete sve poteškoće i nastavite dalje. Ne zaboravite da nam se javite nakon završenog IVF procesa!
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT