Poslednja dostignuća u potpomognutoj oplodnji sugerišu da moramo tačnije meriti plodnost muškaraca. Osnovna analiza spermatozoida samo je površinsko obrađivanje onoga što se stvarno događa u spermi, naglašavaju istraživanja. Ukoliko imamo više informacija o unutrašnjem “radu” sperme, možemo istražiti faktore koji mogu smanjiti zdravlje sperme, a time i plodnost. To nam daje priliku da “popravimo stvari” pre nego što se započne lečenje i poboljšamo šanse za uspeh bilo kog tretmana lečenja.
Merenje nivoa fragmentacije DNA u spermi trenutno je zanimljivo područje istraživanja, koje može dati objašnjenje za dijagnozu “neobjašnjiva neplodnost”. Takođe, baca posebno svetlo na neuspešne pokušaje IVF procesa, kao i na eventualne spontane pobačaje uprkos zdravlju jajnih ćelija i zdravlju spermatozoida.
Napredak u medicinskoj dijagnostici omogućuje nam mnogo detaljniji uvid u zdravlje spermatozida, a to je u korelaciji sa zdravljem embriona. Konvencionalni spermogram daje uvid u broj, morfologiju i kretanje spermatozida, ali sada je moguće izmeriti nivo oštećenja ili fragmentaciju DNA sperme.
Ovim testom meri se integritet DNA unutar glave sperme, a izveštava se kao indeks krhkosti DNA (DFI), i sve to uz pomoć dijagnostičke tehnike koja se naziva protočna citometrija.
Visoki nivoi DFI pokazuju više genetske štete u spermi, a time i niže zdravlje sperme. Nivoi DFI veći od 15% povezani su sa neobjašnjivom neplodnošću, nižim stopama uspeha IVF ciklusa i IUI ciklusa i, u nekim studijama, s povećanim rizikom od spontanog pobačaja.
Svi muškarci mogu da očekuju određen nivo oštećenja svoje DNA sperme, ali podaci pokazuju da više od 20% muškaraca sa inače dobrim parametrima sperme pokazuje oštećenje DNA iznad normalnih vrednosti od 15%.
Oštećenje DNK može biti uzrokovano povećanim oksidativnim stresom što može biti posledica niza faktora, ali može biti i posledica izloženosti otrovima (nikotin, alkohol, spoljašnji uticaji…), posledica neke bolesti (uključujući prehladu ili grip, infekciju i pregrejavanje). Sve ćelije u telu trpe oštećenja DNK oksidativnim stresom, ali mehanizmi samopopravke nisu uvek u stanju da nadoknade tu štetu. Najbolji pristup za poboljšanje nivoa DFI je u otkrivanju mogućih uzroka, nastojanju da se oni otklone i da se sačeka optimalno vreme za stvaranje nove sperme (što traje oko 3 meseca).
Sve zavisi od uzroka. Neophodno je najpre istražiti čovekov način života jer prestanak pušenja, konzumiranja alkohola i kofeina mogu značajno da poboljšaju nivo DFI-a. Takođe, uzimanje određenih antioksidansa u konsultaciji s lekarom može pozitivno da utiče.
Muškarci s povišenim DFI treba da razmotre i provere infekcije u mokraći i spermi, te ako se utvrdi infekcija da započnu s terapijom antibioticima (u dogovoru s lekarom) koji pomažu u smanjenju nivoa DFI. Takođe, poželjno je posavetovati se s lekarom dodatno jer, recimo, varikokele u slučaju abnormalne dilatacije vena u skrotumu mogu uzrokovati povišenje nivoa DFI.
Znači, ukoliko rezultati nisu normalni, glavni je fokus pronaći uzrok i postaviti plan lečenja ili promene životnog stila. Obično se očekuje poboljšanje u roku od tri meseca. A kada su rezultati abnormalni i nisu poboljšani lečenjem, savetujemo ICSI metodu i druge mere tokom ciklusa lečenja neplodnosti kako bi se smanjio negativni učinak visokog nivoa oštećenja DNA na ishod trudnoće.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT