Egzozomi su takozvane vanćelijske vezikule, ili mali mehurići, oslobođeni iz ćelija, posebno iz matičnih ćelija. Oni deluju kao šatlovi za određene genetske informacije, proteine i prenose RNK drugim ćelijama. To se obično dešava kao odgovor na povrede. Generalno gledano, egzozomi nose zdrave i izgubljene informacije i ubacuju ih u ciljne ćelije.
Oni omogućavaju komunikaciju ćelija-ćelija, prenose molekule koji su važni regulatori unutarćelijskih informacija između bliskih i udaljenih ćelija. Oni nose informacije od mesta do mesta sa različitim funkcijama i namenima i govore ćelijama kako i kada da reaguju.
Egzozomi iz matičnih ćelija sadrže dragocene ćelijske informacije koje se sastoje od proteina i genetskih informacija koje ćeliji trebaju da bi ispravno funkcionisala. Ovi egzozomi dobijeni iz matičnih ćelija takođe su pokazali da pomažu u prenošenju NK ćelija (ćelije ubice) u ćelije T-regulatora (ćelije pomagača).
Pomažu u smirivanju prekomerno aktivnog imunološkog sistema i moduliraju ga da reaguje na koordinisan način. Takođe se mogu koristiti kao sistem za isporuku lekova. Egzozomi se nameću kao sledeća granica ćelijske terapije. Iako uopšte nisu ćelije, one igraju vitalnu ulogu u komunikaciji i podmlađivanju svih ćelija u našem telu. Nauka je pokazala da je komunikacija ćelija-ćelija važna za održavanje zdravog ćelijskog terena.
Starost, hronična bolest, faktori životne sredine i genetski poremećaji mogu ometati način na koji naše matične ćelije komuniciraju sa drugim ćelijama i na taj način poremetiti proces zarastanja. Egzozomi igraju ključnu ulogu u regulaciji ovih komunikacijskih procesa. Istraživanje nam je pružilo dragocen uvid u praktičnu funkcionalnost egzozoma. Izlažući ćelije starijeg organizma onima mlađeg organizma, možemo videti da su egzozomi iz mladih matičnih ćelija odgovorni za podmlađivanje starijih ćelija.
Ovaj mehanizam zaceljenja sada se može koristiti u regenerativnoj medicini.
Egzozomi se koriste za jačanje prethodno obavljenog postupka podmlađivanja (SEGOVA). Degenerativna bolest dovodi do stalnog propadanja ćelija, zahvatajući tkiva ili organe. Dok su matične ćelije obično odgovorne za podmlađivanje ćelija, spoljni faktori mogu da ometaju matične ćelije u ovoj funkciji. Možda neće biti u mogućnosti da pruže sve potrebne informacije. Podrška njihove funkcije spoljnim egzozomima mogla bi da ima veći pozitivan efekat, pružanjem novih informacija koje bi podržale proces izlečenja.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT