Uloga savremenih kliničkih embriologa nije ograničena samo na tehničku ekspertizu, već su im dodeljene mnoge druge uloge – istraživač, menadžer, saradnik, naučnik, mentor i komunikator… Pre svega, embriolog mora biti timski igrač i čovek kojeg krase empatija i humanost.
Prvi uspeh na putu vantelesne oplodnje počeo je pre četiri decenije vantelesnom oplodnjom, a sada smo na mestu gde embriolozi mogu da “uređuju” embrione. Put dostizanja ovog nivoa nije bio ni lak niti je uvek išao uzlaznom putanjom. Od samog nastanka IVF-a, embriologija je bila na čelu inovacija u oblasti reproduktivne medicine. Mnogi pacijenti širom sveta nadaju se da će im se snovi o bebi ostvariti. Duša svake IVF klinike upravo je embriološko odeljenje, mesto gde rade klinički embriolozi.
Klinički embriolozi su naučnici koji većinu svog vremena i energije ostavljaju u laboratoriji, pomažući u stvaranju novog života. Oni su vredni naučnici koji koriste svoje veštine da ispune osetljive zadatke spajanja oocita i sperme, kulture embriona i ocenjivanje embriona, rade selekciju i transfer embriona i zamrzavanje viška embriona, zamrzavanje ćelija i tkiva. Oni čak izvode biopsije embriona za preimplantacijsko genetsko testiranje (PGT), a takođe su odgovorni za održavanje kontrole kvaliteta embriološke laboratorije. Oni moraju da prate sve procedure – korak po korak, precizno i pedantno. Iako na površini sve izgleda jednostavno, svaki korak je izazovan i zahteva visokokvalifikovane embriologe koji mogu da postignu zadovoljavajuće rezultate.
Ovi predani ljudi bave se teškim zadatkom negovanja embriona – mikroskopskih potencijalnih budućih ljudskih bića – koji su ultra-osetljivi na sitne promene u svom mikrookruženju. Oni poznaju i razumeju tišinu embriona. Kad im je hladno, vruće, kada su žedni ili slomljeni, oni moraju da obezbede najbolje uslove za početne, ali najkritičnije i najizazovnije korake dugotrajnog putovanja embriona. Nema stajanja i nema premišljanja, popravni test ne postoji.
U svetu IVF-a embriolozi se smatraju prvim bebisiterkama. Ostatak sveta ih zove: naučnici, naučnici za vantelesnu oplodnju, reproduktivni biolozi, ćelijski biolozi, mikrobiolozi… Složićete se da je važno kome poveravamo svoje dete. Važno je ko čuva naš embrion.
Njihovi zadaci uključuju rad u mraku i izolovanost od ostatka sveta. Sve vreme ulažu trud i nadu da bar polovina “njih” preživi svoje početno putovanje – do transfera. Ndajući se da će oni najbolji obradovati svet kroz devet meseci. Nada, vera, želja, posvećenost i rad. To je jedan njihov uobičajeni dan.
Ovoj ogromnoj odgovornosti za budućnost jednog para dodaje se i stres zbog negativnih rezultata. Svi prsti pokazuju u pravcu embriološke laboratorije – čak i onda kada to nema nikakve veze sa veštinama i efikasnošću embriologa. Negativan rezultat takođe negativno utiče na embriologa. Iako je skriven u mraku radnog okruženja, on to zna i oseća. Stres održavanja embriona “bez stresa” izaziva stres. Oni su na važnom zadatku – brinu o budućem ljudskom životu.
Osmeh i sreća koju embriolozi pružaju budućim roditeljima daje im neizmerno zadovoljstvo. Uz toliko obaveza koje treba ispuniti, tako raznolikim skupom potrebnih veština i neuspehom koji je sastavni deo procesa, na kraju se dolazi do zaključka: DA, VREDNO JE! To je osećaj završetka kratkog, ali izuzetnog putovanja i dostizanja odredišta koje reči ne mogu opisati.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000, a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT