Neplodnost predstavlja veliki problem i pogađa mnoge širom sveta. Uzrok nije samo fizičke prirode. Sve veći broj studija pokazuju vezu između stila života, fizičke neaktivnosti i fertiliteta.
Uravnotežena, izbalansirana i nutritivno kvalitetna ishrana je imperativ dobrog zdravlja. Međutim, praksa je pokazala da je ishrana parova koji ulaze u proces IVF-a bogata trans mastima, proteinima životinjskog porekla i rafinisanim šećerima. Ovakva ishrana dovodi do upalnih procesa u organizmu – prooksidativnih procesa koji utiču na kvalitet jajnih ćelija i spermatozoida.
Prvenstveno, promeniti način života!
Da bi spermatozoidi i jajnici pravilno funkcionisali, neophodna je izbalansirana i uravnotežena ishrana. To znači unos svih makronutrijenata: proteina, mast i ugljenih hidrata.
Kada se govori o proteinima, obično se misli na biološki vredne protein, koji sadrže sve esencijalne amino kiseline i lako se vare. To su proteini belanca, ribe, pilećeg belog mesa, mlečnih proizvoda, mahunarki i koštunjavog voća.
U ishrani je potrebno da najveći procenat budu mononezasićene masti koje se nalaze u maslinama i maslinovom ulju. Polinezasićene masne kiseline su izuzetno važne u ishrani, naročito omega 3 masne kiseline jer imaju protiv upalnu ulogu. Kod pacijentkinja koje dolaze na IVF parametri upale su često povišeni. Omega 3 masne kiseline su prisutne u morskim ribama (skuša, inćun, sardela), avokadu, lanenom ulju. Ove masti su značajne jer omogućavaju i apsorbciju vitamina rastvorljivih u mastima (A, D, E, K).
Savremen način života i brza hrana dovode do toga da su nam u ishrani često zastupljene trans i zasićene masti, koje imaju višestruko štetnu ulogu. Hrana koja ih sadrži u velikim količinama su pekarski i konditorski proizvodi, “fast food”…
Prosti ugljeni hidrati dovode do poremećaja glikoregulacije, povećanja triglicerida u serumu i porasta telesne mase. Ovo dalje vodi do poremećaja u hormonskom statusu i infertiliteta. Zato je neophodno da u ishrani budu zastupljeni složeni UH, koji u sebi sadrže i dijetna vlakna. Dijetna vlakna su veoma važna jer za sebe vezuju šećere i masti, pa smanjuju porast glikemije posle obroka, sprečavaju opstipaciju i održavaju crevni mikrobion. Nutritivni izvori su integralne žitarice, voće i povrće.
Pored makronutrijenata, mikronutrijenti (vitamin i minerali) su neophodni u pravilnoj ovulaciji i spermatogenezi. Ukoliko je ishrana raznovrsna, neće doći do nutritivnog deficita.
Mnoge studije, ali i praksa, pokazali su da mediteranska ishrana dovodi do poboljšanja hormonskog statusa i fertiliteta i kod žena i kod muškaraca.
Većina onih koji nam se obraćaju već su iskusili gorčinu neuspeha u IVF tretmanima. Pre nego što započnete ciklus u našoj bolnici, želimo da razmotrimo sve što može uticati na ishod. Osim plana lečenja i odabira terapijskih procedura, način života i ishrana mogu u velikoj meri uticati na to koliko dobro funkcioniše IVF. Zbog toga, svima koji našem timu poveravaju svoj naredni proces vantelesne oplodnje pružamo besplatnu procenu ishrane i načina života. Plan ishrane izrađujemo na individualnoj osnovi, uzimajući u obzir vaše fizičko i psihološko stanje, kao i vaše radno vreme. Struktura nutrutivnog plana ne podržava koncept gladovanja, niti izbacivanje bilo koje grupe namirnica.
dr Veroslava Stanković, dijetolog
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT