ICSI metoda ili intracitoplazmatska injekcija spermatozoida je tehnika oplodnje jajne ćelije u kojoj se koristi posebna oprema za mikromanipulaciju sa sofisticiranim mikroskopima. Korišćenjem ove tehnike embriolog jedan spermatozoid mehanički, direktno, ubrizgava u citoplazmu jajne ćelije i na taj način vrši oplodnju. ICSI metodom postiže se visok nivo oplodnje, čak i do 90%.
Kada se koristi ICSI procedura?
ICSI procedura se primenjuje u sledećim slučajevima:
- loši nalazi spermograma,
- nakon odmrzavanja spermatozida,
- kada su prethodni klasični IVF postupci dali nisku stopu oplodnje,
- nakon TESA/TESE i
- postojanje antitela koja blokiraju oplodnju jajne ćelije.
Najveća prednost ICSI procedure u odnosu na klasičnu IVF proceduru jeste u tome što je za oplodnju jedne jajne ćelije potreban samo jedan kvalitetan spermatozoid.
Kako funkcioniše ICSI?
- Hormonska stimulacija i aspiracija. Baš kao kod klasičnog IVF-a, i kod ICSI metode potrebno je da istovremeno sazri više jajnih ćelija, znači neophodna je adekvatna hormonska stimulacija žene. Zatim je neophodno punktirati jajne ćelije (aspiracija). Aspiraciju i hormonsku stimulaciju u potpunosti prati IVF specijalista infertiliteta. Postupak aspiracije traje samo nekoliko minuta i obično se izvodi pod kratkom anestezijom. Jajne ćelije u IVF laboratoriji prihvata embriolog i priprema ih za oplodnju.
- Uzorak sperme muškarca. Muškarac daje uzorak sperme (ejakulat) što bliže trenutku aspiracije jajnih ćelija. Najbolji uzorak je kada postoji optimalna apstinecija (od 3 do maksimalno 5 dana apstinecije). Uzorak se priprema u laboratoriji kako bi se obezbedilo što više kvalitetne sperme za ICSI metodu. Izbor spermatozoida vrši embriolog pod mikroskopom na osnovu morfologije i pokretljivosti spermatozida.
- Oplodnja jajnih ćelija ICSI metodom u laboratoriji. Embriolog ubrizgava pojedinačne spermatozoide direktno u svaku jajnu ćeliju (ICSI) pomoću posebne staklene kanile pod mikroskopom. Zatim se te ćelije odmah stavljaju u inkubator. Dan nakon ICSI metode (24h kasnije), moguće je videti koliko je tretiranih jajnih ćelija oplođeno (pronuklearna faza). Dalji razvoj jajne ćelije u embrione odvija se, takođe, u inkubatoru i to traje najviše pet dana do stadijuma blastociste.
- Prenos embriona u matericu. Baš kao i kod konvencionalne vantelesne oplodnje, lekar vrši prenos embriona u matericu žene u dogovoru sa pacijentom (embriotransfer embriona). Da bi to uradio, lekar koristi kateter, a postupak traje samo nekoliko minuta. Težnja je da se transferirani embrioni implantiraju u sluznicu materice gde treba da nastave da se razvijaju i dovedu do zdrave trudnoće.
Nakon dvonedeljnog čekanja
Test za trudnoću (BetaHcg test) može se obaviti nakon 12 do 14 dana od dana embriotransfera i on će pokazati da li je postupak bio uspešan ili ga treba ponoviti.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT