Razumevanje uzroka neuspeha implantacije prepoznato je kao prioritet istraživanja u reproduktivnoj medicini. Već godinama je celokupan fokus na pronalaženju uzroka neuspeha nešto što muči nauku. Jedan od postupaka koji se sprovodi u cilju povećanja procenta uspešnosti vantelesne oplodnje je i inicijacija endometrijuma.
Kako se radi inicijacija endometrijuma?
Proučavanje veoma složenog procesa usađivanja embriona je dovelo do saznanja da namerno pravljenje defekata sluzokože materice, dovodi do njenog pravilnijeg formiranja u narednom ciklusu. Ovo bi trebalo da dovede i do povećanja procenata uspešnosti postupka vantelesne oplodnje.
Dakle, ova procedura zahteva da se pre ciklusa u kome se planira embriotransfer, učini intervencija, obično u lokalnoj anesteziji. Tom prilikom se koriste specijalno napravljeni kateteri koji primenom vakuuma usisavaju određeni deo sluzokože. Postoji mogućnost i histeroskopske aktivacije endometrijuma.
Takođe, tkivo dobijeno prilikom inicijacije se može poslati na dalju analizu (mikrobiološku, imunološku – NK ćelije, patohistološku kao i genetsku analizu uzorka endometrijuma), posebno kod parova sa ponavljanim neuspehom implantacije.
Predloženo je nekoliko mehanizama delovanja, uključujući tvrdnju da pravljenje defekta u sluzokoži endometrijuma modulira decidualizaciju izazivanjem odgovora zarastanja sa specifičnim lokalnim promenama u inflamatornom odgovoru, stimulišući angiogenezu i stimulišući elemente interakcije endometrijuma i embriona.
Postupak se radi u dnevnoj bolnici, pacijent se otpušta iz bolnice istog dana nakon procedure.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Popuni kontakt formu i zakaži prvi pregled.