Jedna od starijih metoda lečenja neplodnosti, takođe i neinvazivna metoda, jeste inseminacija ili skraćeno IUI. I ovo je jedan od vidova potpomognute oplodnje.
Intrauterina inseminacija je tehnika koja se primenjuje u lečenju steriliteta kod parova već duži niz godina. U toj proceduri obrađen uzorak sperme se ubacuje direktno u uterus žene u vreme njene ovulacije.
U idealnom slučaju, na taj način se postiže trudnoća kod slučajeva gde to nije bilo moguće ranije. Iako procenat trudnoća kod parova kod kojih je primenjena inseminacija nije tako visok, kao kod nekih naprednijih tehnika, ova procedura ima veliku prednost – to je jednostavna procedura sa retkim nuspojavama. Iz tog razloga, lekari je preporučuju kao početnu proceduru u lečenju steriliteta.
Svakako i za inseminaciju je neophodno uraditi osnovne analize kod muškarca i žene.
Inseminacija se u zavisnosti od indikacije može izvesti u spontanom i indukovanom ovulatornom ciklusu.
Uslov za ovu metodu je proverena prohodnost jajovoda i dovoljno dobar uzorak sperme muškarca, uz ostale uslove, naravno. Po pravilu, inseminacija se sprovodi uz blaži oblik stimulacije.
U toku stimulacije ultrazvukom se prati rast folikula i period ovulacije se tempira uz inekcije. Krajnji cilj jeste da se u periodu ovulacije poveća kvalitet i gustina spermatozoida tačno na mestu mogućeg oplođenja jajne ćelije.
Kada se ustanovi period ovulacije, muški partner daje materijal (ejakulat, spermu) na obradu. Pre ovog postupka preporučena je apstinencija u periodu od 2 do 4 dana.
Tada se radi analiza ejakulata i izdvajaju se najbolji primerci spermatozoida. Sam postupak se radi pomoću katetera kojim se spermatozoidi uvode kroz grlić materice. Ovaj ulazak krog vaginu i grlić je vrlo kratkotrajan i bezbolan. Nakon ulaska u matericu kateter se prazni i spermatozoidi dalje putuju prema jajovodima prema mestu moguće oplodnje jajne ćelije.
Inseminacija se, dakle, preporučuje kod parova kod kojih žena ima očuvane jajovode i kod kojih je spermogram odgovarajući. To je kratko rečeno – ubacivanje semene tečnosti u matericu žene u ovulatornom periodu praćeno folilukometrijom i pod nadzorom lekara.
Inseminacija može biti obavezna procedura kod parova kod kojih ne dolazi do začeća ukoliko nemaju problema sa spermogramom i jajovodima, a preduslov je za ulazak u proceduru vantelesne oplodnje o trošku RFZO/a u ovim slučajevima.
Sve analize koje su vam neophodne za izvođenje inseminacije možete uraditi u BioCell Hospital bolnici, kao i samu proceduru.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT