Preka aktuelnom Zakonu o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje, omogućena je donacija reproduktivnih ćelija. Od decembra meseca 2022. godine ova procedura je krenula da se sprovodi za pacijente u Srbiji. Za sada Srbija uvozi donirane reproduktivne ćelije iz banaka ćelija iz Španije, Danske, Češke, a očekuje se da će i državljani Republike Srbije uskoro moći da doniraju reproduktivni materijal. Mnogo je pitanja koje donosi donacija, a jedno od osnovnih je: ko i kako može biti donor ili donorka reproduktivnih ćelija.
Kako postati donorka jajnih ćelija, koji su osnovnu uslovi i šta je sve potrebno? Šta bi sve trebalo znati?
- Donacija je u potpunosti anonimna i za davaoca i za primaoca – biografski podaci nisu vidljivi.
- Donacija u Srbiji je “jedan na jedan” – a to znači da kada donirate ćelije – doniraćete ih samo jednoj ženi tj. paru. Prema našem zakonu, nije moguće deliti ćelije sa više primaoca. Ukoliko se iz dobijenih ćelija ne ostvari trudnoća i ne dođe do rođenja deteta, tek se onda ćelije te donorke mogu koristiti za drugu ženu primaoca.
- Donorka jajnih ćelija daruje svoje ćelije ženi koja nažalost nema svoje ćelije i zato ne može ostvariti trudnoću. Mnogobrojni su razlozi zašto žene nemaju jajne ćelije, a najčešći su: različite operacije, hormonski poremećaji, godine žene, nepoznat uzrok…
- Potencijalni donori reproduktivnih ćelija moraju uraditi kompletan skrining na različite bolesti i stanja, ali se moraju i retestirati nakon 6 meseci od prvog testiranja.
- Dete dobijeno iz doniranih jajnih ćelija ili spermatozoida ne može kontaktirati sa donorom/donorkom.
- Majka je po zakonu RS žena koja rodi dete, ne donorka jajnih ćelija.
- Kao potencijalni donor morate najpre proći procenu psihologa, a nakon toga i postupak stimulacije jajnika koji će omogućiti da se dobije više jajnih ćelija za doniranje (kada je u pitanju donacija jajnih ćelija). Sama procedura stimulacije traje u proseku 10-ak dana. Ne može se predvideti koliko će se ćelija dobiti stimulacijom. Kada su u pitanju muškarci, ejakulacijom daju uzorak koji se zamrzava. Uzorak se daje na zamrzavanje tek nakon završenih svih analiza i testova.
- Shodno tome da je donacija u Srbiji anonimna, nije moguće namenski donirati jajne ćelije niti spermatozoide poznatom paru ili ženi (sestri, kumi, drugarici…).
Koji su kriterijumi za potencijalnu donorku jajnih ćelija?
- Žena od 21. do 34. godine;
- da je fizički i psihički zdrava osoba;
- da nije rizičnog ponašanja;
- da se nije podvrgavala tetoviranju u poslednjih 12 meseci;
- da nema žuticu;
- da ne konzumira alkohol i da ne puši;
- da je očuvana ovarijalna rezerva, što se proverava nizom analiza;
- da nije primalac matičnih ćelija, tkiva, organa i krvi;
- da ne boluje od hroničnih bolesti;
- da nije imala dijagnozu demencije;
- da je optimalne telesne težine.
Donorka jajnih ćelija može biti i žena koja je i sama u proceduri vantelesne oplodnje, ukoliko odgovara kriterijumima i ima višak jajnih ćelija koje želi da daruje.
Što se žena tiče, obavezan je ultrazvučni pregled, ali i hormonski status kako bi se proverilo da li postoje mogućnosti da bude donorka jajnih ćelija.
Kriterijumi za muškarce, potencijalne donore spermatozoida
- Muškarac do 40 godina;
- da je fizički i psihički zdrava osoba;
- da nije rizičnog ponašanja;
- da se nije podvrgao tetoviranju u poslednjih 12 meseci;
- da nema žuticu;
- da ne konzumira alkohol i da ne puši;
- da ima normalan nalaz spermograma (normalan nalaz spermograma je: minimalan broj spermatozoida bi trebalo da bude preko 15 mil/ml, u ukupnom ejakulatu više od 39 mil, pokretljivost preko 35 %, a dobra morfologija spermatozoida preko 4 %);
- da nije primalac matičnih ćelija, tkiva, organa i krvi;
- da ne boluje od hroničnih bolesti;
- da nije imao dijagnozu demencije;
- da je optimalne telesne težine.
Donor spermatozoida može biti i muškarac koji je sa partnerkom u proceduri vantelesne oplodnje, ukoliko odgovara kriterijumima i želi da donira spermu. Naš Zakon dozvoljava i ženama bez partnera da uđu u proceduru sa doniranom spermom. Dakle, moguće je da vaš uzorak bude korišćen i za oplodnju žene koja nema partnera.
Analize koje su neophodne i za žene i za muškarce – potencijalne donore reproduktivnih ćelija
Svi potencijalni donori moraju da se testiraju kako bi time bile isključene virusne i bakterijske infekcije i bolesti, hemofilije i drugi poremećaji koagulacije. Testiranja se vrše i na cističnu fibrozu, a u nekim slučajevima i tropske bolesti, HIV infekcija, B I C hepatitis, HTLV-I, II, III, CMV infekcija, sifilis, gonoreja, hlamidija, mikoplazma, ureaplazma.
I kada su u pitanju muškarci i kada su u pitanju žene, provera fertilinosti je svakako neophodna. Nakon završenog prvog testiranja, potencijalni donori se upućuju na dodatno retestiranje nakon 6 meseci. Tek tada se mogu naći na listi donora.
Za sada je u Srbiji dozvoljeno samo altruističko davalaštvo. To znači da za donore nije predviđena materijalna i novčana nadoknada.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT