Primećujete da je slika roditelja koji šetaju blizance prilično česta u poslednje vreme, zar ne?
Studija kaže da je za 40 godina stopa nataliteta blizanaca rođenih širom sveta porasla za jednu trećinu. Lakši pristup IVF procedurama je glavni faktor koji doprinosi natalitetu blizanaca. Recimo, u SAD stope blizanačkih trudnoća su porasle za 71% od 1980-ih. U delovima Evrope, (Velika Britanija i Skandinavija) ovo pitanje se rešava edukativnim kampanjama koje promovišu transfer jednog embriona.
Šta treba da znate o VTO blizancima i koji faktori zapravo doprinose ovom rastućem globalnom fenomenu.
In vitro oplodnja sama po sebi ne povećava automatski stopu rađanja blizanaca.
Tokom VTO procedure, jajne ćelije se uzimaju od pacijentkinje i oplode spermatozoidima da bi se stvorili embrioni. Odatle, jedan ili više embriona se vraćaju u matericu žene u nadi da će stvoriti uspešnu trudnoću. Nizak kvalitet jajnih ćelija može biti faktor koji doprinosi neplodnosti, posebno kod žena starijih od 35 godina. Da bi se poboljšale šanse za uspeh sa održivim embrionom, neki planovi lečenja plodnosti uključuju prenos više embriona u matericu u jednom ciklusu. Kao što možete zamisliti, ako postoji više od jednog održivog embriona, onda su moguće višeplodne trudnoće. Možete smanjiti šanse za blizance iz procedure vantelesne oplodnje tako što ćete se odlučiti za transfer jednog embriona, ali razgovarajte sa specijalistom o prednostima i nedostacima svakog scenarija. Vaš lekar će svakako najbolje znati vaše individualne zdravstvene potrebe i mogućnosti.
Otprilike 1 od svakih 250 rođenih je par blizanaca koji su začeti prirodnim putem. To je otprilike 0,04% šanse da imate blizance bez ikakve potpomognute tehnike za zatrudnjivanje. Jednojajčani blizanci su još ređi i čine samo 3 ili 4 na svakih 1.000 rođenih. Studije pokazuju da je šansa za višestruke trudnoće u IVF-u negde od 30% do 40%.
Istovremeno, stopa IVF blizanaca opada kako se tehnologija poboljšava. Jedna studija je pokazala da je 1998. godine stopa porođaja blizanaca iz IVF procesa bila 30%, ali je pala na 9,7% u 2018. Čak i veći broj višestrukih porođaja uzrokovanih IVF-om (kao što su trojke) smanjen je sa 7% na 0,2% tokom istog perioda.
Iako postoji veća šansa za blizance iz IVF procesa, zapravo postoje bolji zdravstveni rezultati u poređenju sa blizancima koji su prirodno začeti. Ove prednosti uključuju:
– Manji rizik od urođenih defekata: IVF može uključivati hromozomski skrining embriona pre transfera embriona, postoji manji rizik od urođenih mana. Odnos je 3% do 5% kod prirodnih porođaja na samo 1% kod IVF trudnoća.
– Manji rizik od pobačaja: pobačaji su često uzrokovani hromozomskim abnormalnostima embriona. Proces hromozomskog testiranja embriona u IVF-u može pružiti veću mogućnost odabira najzdravijih embriona kako bi se smanjio rizik od pobačaja.
Sama vantelesna oplodnja nije jedina koji doprinosi većoj šansi za blizance. Evo nekih drugih faktora koji mogu povećati verovatnoću za dobijanje blizanaca>
– Starost majke: Kako žene stare, njihova tela imaju tendenciju da proizvode više hormona koji stimuliše folikule, što može dovesti do pada većeg broja jajnih ćelija tokom ovulacije. Upareno sa IVF-om, ovo može dovesti do veće šanse za blizance.
–Starost oca: Neke studije pokazuju da starost oca takođe može povećati šanse za blizance, iako istraživanja još nisu konačna.
–Porodična istorija: Genetika igra ulogu u verovatnoći blizanaca, posebno dvojajčanih blizanaca. Verovatnoća da ćete imati blizance može biti čak 2,5 puta veća ako ste vi ili neko od rođaka iz familije blizanci.
–Upotreba lekova za plodnost: Neki lekovi za plodnost povećavaju šanse za višestruku trudnoću
–Upotreba potpomognutih reproduktivnih tehnologija (ART): Bilo koja vrsta lečenja plodnosti obično dolazi sa povećanom šansom za višestruke trudnoće, uključujući blizance.
–Etnička pripadnost: Etnička pripadnost takođe može uticati na šanse za blizance. Afroamerikanke će najverovatnije imati blizance, dok će bele rase češće imati višestruke trudnoće, kao što su trojke. Najmanja je verovatnoća da će indijanske i azijske žene imati blizance, kažu istraživanja.
Nažalost, postoji veći rizik od nekoliko vrsta komplikacija tokom VTO blizanačke trudnoće u odnosu na jednu VTO trudnoću. Tokom trudnoće sa blizancima postoji veća stopa sledećih zdravstvenih rizika:
–Preeklampsija: Ozbiljno stanje krvnog pritiska koje može nastati u 20. nedelji trudnoće ili kasnije.
–Gestacijski dijabetes: Slučaj dijabetesa koji se javlja samo tokom trudnoћe kod žena koje iznenada razviju insulinsku rezistenciju.
–Intrauterino ograničenje rasta (IUGR): Stanje u kojem beba ne raste u materici kako se očekivalo.
–Abrupcija placente: Kada se placenta odvoji od materice pre porođaja.
–Smrt/gubitak fetusa: Smrt fetusa dok je još u materici.
Takođe postoji veći rizik tokom porođaja i porođaja kada je žena trudna sa IVF blizancima, uključujući: Veću stopu porođaja carskim rezom, prevremeni porođaj, malu porođajnu težinu.
Važno je da sarađujete sa specijalistom koji može pomoći u određivanju najboljeg plana za transfer embriona kako bi se minimizirala mogućnost višestrukog porođaja, a da pritom maksimalno iskoristite svoj VTO postupak.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u vezi sa procedurama koje su finansirane od strane RFZO-a, možete nas kontaktirati mejlom na ivf@biocellhospital.com ili na telefon 066 66 77 025.