Komisija preko Fonda za donaciju može vam, kao novina u našoj zemlji, delovati komplikovano. Odgovaramo na najčešća pitanja i otkrivamo da li je to tako.
Pravo na postupak sa darovanim ćelijama imaju parovi kod kojih žena ima do 45 godina. Takođe, pravo ima i žena bez partnera sa istom starosnom granicom. Za muškarca nije ograničena starosna dob.
Postupci sa doniranim ćelijama omogućeni su za parove i žene bez partnera isključivo za dobijanje prvog deteta.
Ispunjenost uslova za proces sa darovanim reproduktivnim ćelijama proverava komisija koja se nalazi u 6 državnih centara. Uz medicinsku (stručnu) komisiju postoji i komisija koju čine pravnik i psiholog. Na obavezan komisijski pregled za finansirani postupak VTO sa darovanim ćelijama upućuje izabrani ginekolog iz doma zdravlja.
U postupku lečenja neplodnosti postupcima BMPO osiguranom licu (ženi) se na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbedjuje pravo na jedan uvoz reproduktivnog materijala (darovane jajne ćelije/darovani spermatozoidi).
Prijava na komisiju sa darovanim ćelijama vrši se preko E UPRAVE. Ukoliko ste već ranije registrovani na e-upravi, zakažite vaš termin što pre. Ustanova za komisiju se bira na osnovu teritorijalne pripadnosti. Na samoj komisiji bira se i klinika u kojoj će se sprovoditi proces sa darovanim ćelijama. U tu ustanovu će pristići uvezene darovane reproduktivne ćelije nakon završenog procesa komisije, odabira donora i naručivanja, i u toj ustanovi nastavljate lečenje.
Ukoliko se iz darovanog materijala dobiju embrioni koji se ne iskoriste i zamrznu se na teret RFZO, moraju se iskoristiti svi embrioni. Ne može se krenuti u novi postupak dok se ne iskoriste svi zamrznuti embrioni koje ste dobili. Embrioni se na teret RFZO mogu čuvati do 5 godina.
Dobro je priložiti i mišljenje lekara specijaliste infertiliteta da se upućujete na BMPO postupak s darovanim ćelijama iz određenog medicinskog razloga.
Navedene analize za muškarca, naravno, nisu potrebne ženama koje izlaze na komisiju a nemaju partnera.
Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – svi uputi moraju biti overeni u RFZO-u kom pripadate.
Komisija za IVF postupak s doniranim materijalom podrazumeva:
Nakon uspešno završene komisije, dobijate Potvrdu o ispunjenosti uslova za BMPO s darovanim materijalom. To je dokument da ste ispunili uslove za ulazak u proceduru na osnovu kojeg čekate Pozivno pismo i poziv iz BioCell Hospital bolnice. Već na prvim konsultacijama ostvarićete dogovor za dalji tok vašeg procesa.
Kad stigne pozivno pismo, iz Doma zdravlja uzimate Uput za stacionarno lečenje naslovljen na BioCell Hospital bolnicu za ženu. Pozivno pismo i uput nosite u filijalu Fonda da overite upute i preuzmete OLK 12 obrazac.
Komisija za IVF s doniranim materijalom ne razlikuje se puno u odnosu na komisiju za BMPO sa sopstvenim ćelijama. Razlika je u načinu zakazivanja, koje se u ovom slučaju vrši preko E uprave, kako smo naveli. Spisak analiza i njihov rok važenja su identični.
Postupak nakon prolaska komisije i odabira klinike, kao i postupak nakon poziva s klinike za prve konsultacije već se razlikuje. Za postupak s darovanim reproduktivnim ćelijama potrebno je, u dogovoru s primaocem, izvršiti odabir donora, naručiti ćelije, sačekati da ćelije pristignu u BioCell Hospital kliniku i tek onda započeti proces.
BioCell Hospital vam u okviru postupka vantelesne oplodnje, kako sa sopstvenim tako i sa doniranim ćelijama, nudi mogućnost potpuno besplatne psihološke podrške koja vam može pomoći da se nosite i sa emocionalni izazovima u toku procesa.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u vezi sa komisijom za VTO preko Fonda slobodno nas kontaktirajte na 066 66 77 025.