U slučaju da nalaz HSG-a ili HyCoSy-a ne daje dobar ili jasan rezultat, kao i u slučaju kada se registruju promene koje zahtevaju uklanjanje (ciste, polipi, miomi…), ženama se savetuje da urade laparoskopiju ili histeroskopiju. Laparoskopija je najčešće potrebna i poželjna kao deo procesa lečenja infertiliteta i pripreme za IVF. Često se radi u kombinaciji sa histeroskopijom.
Laparoskopijom se najbolje može proceniti realno stanje reproduktivnih organa u maloj karlici i uopšte trbušne duplje. Histeroskopijom se gleda unutrašnost grlića i šupljine materice. Preporučljivo je da se zahvati obave neposredno posle menstrualnog krvarenja, u prvom delu ciklusa. Obe procedure se rade u kratkotrajnoj anesteziji. Oporavak je kratkotrajan i odlazak iz bolnice je uglavnom istog dana ili nekoliko dana nakon zahvata.
Laparoskopska hirurgija je minimalno invazivna hirurška tehnika, kojom se kroz male rezove na koži stomaka uvode videokamera i instrumenti u trbušnu duplju.
Procedura se izvodi pod opštom anestezijom, kada se u trbušnu šupljinu uvodi posebna vrste teleskopa. Na teleskop je priključena videokamera koja omogućava da se na posebnom ekranu jasno prikazuju organi koji se pregledaju. Na taj način ginekolog ima odličan uvid u izgled i stanje materice, jajovoda i jajnika. Time je ginekologu omogućeno da uoči nepravilnosti materice, izgled jajovoda i njihovu prohodnost, postojanje cisti na jajniku (dobroćudnih i zloćudnih) ili otkrivanje upala.
Pored važne dijagnističke svrhe u lečenju steriliteta, ili pronalaženju uzroka neobjašnjivih tegoba, laparoskopijom se može izvesti i većina operacija u ginekologiji. To su najčešće uklanjanja mioma i cisti na jajnicima, kao i zahvati kod endometrioze, vanmateričnih trudnoća ili podvezivanja jajovoda.
Podjednako je uspešna kao i klasične operacije. Oporavak je manje bolan i mnogo brži, skoro da ne ostavlja ožiljke na koži, a odlazak iz bolnice je moguć uglavnom dan nakon operacije.
Laparoskopija se izvodi kroz rez ispod pupka veličine 5-10 mm. Kroz rez se prvo trbušna duplja napuni ugljen dioksidom (CO₂) kako bi se osigurala bolja vidljivost unutrašnjih organa. Posle toga se kroz isti rez uvede posebna vrsta teleskopa (laparoskop) s videokamerom.
Kroz druge male rezove, odmah iznad pubičnih dlačica, u trbušnu šupljinu se uvode drugi instrumenti.
Na kraju operacije ispušta se gas, i zašivaju se otvori na koži.
Laparoskopiju možete obaviti u BioCell hospital bolnici. Pozovite nas i informišite se o detaljima sa našim stručnjacima.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT