Jedna velika studija zasnovana na podacima iz registra sugeriše da ubrzani gubitak jajnih ćelija kod žena sa ranim starenjem jajnika, iako je povezan sa smanjenom trudnoćom i stopom živog rađanja, nije povezan sa istovremenim padom kvaliteta jajnih ćelija.
Mlade žene sa niskom rezervom jajnika bez poznatog uzroka nemaju veće šanse da izgube bebu usled spontanog pobačaja nakon IVF postupka, kaže ova studija. Kada uporedimo ove rezultate s rezultatima žena slične starosne dobi koje imaju normalan broj jajnih ćelija, situacija je ista.
Ovo je ohrabrujući zaključak iz danske kohortne studije. Zasnovana je na registru koji broji više od 10.000 pacijenata u toku IVF postupaka, a koja je uključivala žene sa prevremenom insuficijencijom jajnika. Takođe, ova studija je uključila i 21.400 ciklusa transfera embriona.
Kao što se očekivalo, šanse za kliničku trudnoću ili živorođenje po transferu embriona bile su niže za žene sa ranim starenjem jajnika, nego za one sa normalnom rezervom jajnika.
Podaci su došli od 10.027 žena starosti 37 godina ili manje, koje su bile podvrgnute IVF ili ICSI tretmanu u javnim ili privatnim klinikama u Danskoj između 1995. i 2014. Autori su identifikovali odgovarajuće učesnike koristeći nacionalne zdravstvene registre; kriterijumi isključenja su poznati uzroci koji utiču na rezervu jajnika (npr. hemoterapija i endometrioza).
Ograničenja studije odnose se na to da su bile uključene samo žene sa najmanje dva IVF ciklusa, a takođe autori nisu imali informacije o ukupnim dozama gonadotropina primenjenih u svakom ciklusu. Takođe, autori navode da vrlo rani gubici trudnoće možda nisu uopšte zabeleženi jer su informacije bile zasnovane na registrima.
Konačni nalazi ove studije bacaju novo svetlo na rano starenje jajnika. Autori kažu da njihovi dokazi ukazuju na to da kvalitet jajnih ćelija „nije u korelaciji sa numeričkom rezervom jajnika“ kod mlađih žena kada se proceni rizik od pobačaja. Ove žene mogu imati manje jajnih ćelija, ali izgleda da kvalitet njihovih jajnih ćelija ne biva smanjen, iako je broj (kvantitet) ugrožen. Stručnjaci objašnjavaju da to može biti zato što starenje još uvek značajno ne utiče na jajne ćelije, za razliku od starijih žena koje su dostigle prirodnu menopauzu.
Dakle, aneuploidija sama po sebi možda nije uzrok smanjene implantacije i manjih šansi za trudnoću kod mlađih žena sa smanjenom rezervom jajnih ćelija. Umesto toga, istraživači iznose mišljenje da manje jajnih ćelija ovih pacijentkinja znači manje embriona između kojih se može birati, a to „može dovesti do prenosa embriona sa suboptimalnom morfologijom i smanjenim potencijalom implantacije“.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT
IZVOR: ESHRE