Donacija jajnih ćelija je generalno veoma bezbedna i bez dugoročnih rizika. Drugačije ne bi ni bilo dozvoljeno da mlada, zdrava žena donira svoje jajne ćelije.
Međutim, postoje neki kratkoročni rizici povezani sa donacijom jajnih ćelija, te je moguće da će neki od donatora možda doživeti komplikacije. Prepoznavanje znakova upozorenja i edukacija o ovim komplikacijama pomoći će da se njihov uticaj drastično smanji.
Evo koji su mogući rizici za donorku jajnih ćelija:
Da, bez šale. Ukoliko ste u ciklusu donacije jajnih ćelija, biće vam isključena svaka kontrola rađanja i proizvodićete više jajnih ćelija zbog lekova za stimulaciju. Ako imate nezaštićeni snošaj tokom ciklusa (za koji vam je rečeno da ga nemate), možete ostati u drugom stanju. Ovo može da se desi ako se neka od jajnih ćelija otpusti pre aspiracije, ili ako se ne izvuku sve zrele ćelije.
Morate se uzdržati od snošaja ili koristiti efikasnu zaštitnu kontracepciju. Zapamtite – uzimate lekove za stimulaciju, iste one koje uzima žena koja prolazi kroz tretman neplodnosti da bi zatrudnela. Teoretski, pošto bi više od jedne jajne ćelije moglo da ostane iza, zapravo biste mogli da imate višeplodnu trudnoću.
Donatori mogu dobiti otprilike 3-5kg na težini zbog povećanja veličine jajnika i zadržavanja tečnosti. Ovo je privremeno i trebalo bi da se u potpunosti reši nakon prve menstruacije nakon što se vaš ciklus doniranja završi.
Injekcije za plodnost koje ćete morati da uzmete sadrže veće doze istih hormona koje mozak oslobađa da bi stimulisao jajnike da proizvode više jajnih ćelija:
Kako jajnici reaguju, osetićete nadimanje i blage grčeve. Međutim, ako su simptomi ozbiljni, odmah obavestite kliniku. Ovo može biti znak sindroma hiperstimulacije jajnika (OHSS).
I pilule za kontrolu rađanja koje su vam propisane, kao i injekcije koje ćete uzimati kao donator jajnih ćelija, mogu vam izazvati neke neželjene efekte koji su slični predmenstrualnom sindromu (PMS). Možda imate valunge, suvoću vagine, umor, probleme sa spavanjem, bolove u telu, promene raspoloženja, osetljivost grudi, glavobolju, blagu nadimanje itd.
U veoma retkim slučajevima, neki donatori su izuzetno osetljivi na lekove za stimulaciju. Ovo dovodi do preteranog oticanja jajnika i sakupljanja tečnosti u stomaku i grudima. Ovo je poznato kao OHSS i javlja se kod manje od 5% svih donatora jajnih ćelija.
Kada je blagi, možete imati bol u stomaku, pritisak i otok koji bi trebalo da nestane nakon sledeće menstruacije. Kada je umereno, možda će vam trebati praćenje, odmor u krevetu i lekovi protiv bolova. Kada je ozbiljno, što je retko, postoji mogućnost ozbiljnih medicinskih komplikacija kao što su krvni ugrušci, otkazivanje bubrega, nakupljanje tečnosti u plućima i šok. Teški OHSS obično zahteva hospitalizaciju.
Ako imate bilo kakvu nelagodnost u stomaku, povećanje telesne težine, glavobolju, jaku mučninu ili povraćanje itd., obratite se klinici što je pre moguće.
Tokom uzimanja jajne ćelije, igla se ubacuje u vaš jajnik i može doći do krvarenja. Iako je veoma retko, moguće je oštetiti ili probiti crevo, bešiku ili obližnje krvne sudove.
Da biste sprečili infekciju, dobićete antibiotik intravenozno. Neko od medicinskog osoblja iz klinike će vas takođe kontaktirati jutro nakon vašeg preuzimanja da vidi kako se osećate. Dve nedelje nakon aspiriranja jajnih ćelija poželjno je da ponovite pregleg.
Jednostavan odgovor je – ne! Kada žena počne da dobija menstruaciju, ima oko 300.000 jajnih ćelija. Tokom svog reproduktivnog veka, žena će ovulirati oko 400 puta. Dakle, postoje stotine hiljada „rezervnih“ jaja. Sa svakim ciklusom, dobićemo oko 12 – 25 jajašca. Čak i sa 6 takvih ciklusa (maksimalni dozvoljeni broj) broj izvađenih jajnih ćelija neće uticati na buduće menstruacije, plodnost ili menopauzu.
Nedavna studija je merila nivoe anti-mulerovog hormona (AMH) kod donatora koji su prošli više ciklusa tokom perioda od nekoliko godina. AMH je marker broja jajnih ćelija koje ostaju u jajniku. Ovi donatori nisu pokazali smanjenje nivoa AMH, što ukazuje da procedura nije uticala na njihovu plodnost.
Pomozite drugima da izgrade svoje porodice. Rizici za donorku jajnih ćelija su, kako smo videli, minimalni. Moguće ispunjenje sna daleko nadmašuje sve nedomice. Budite nečije “savršeno poklapanje fenotipa”.
Celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice nalazi se na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 066 66 77 025, a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT