MSC predstavljaju klasu humanih ćelija iz masnog tkiva, koštane srži, periferne krvi, krvi iz pupčane vrpce, placente, menstrualne krvi, majčinog mleka ili urina. MSC na oštećenim mestima tkiva proizvode velike količine faktora rasta za regeneraciju tog tkiva. Popularno nazvane „medicinske signalne ćelije“.
Nažalost, kako starimo, polako gubimo svoju regenerativnu sposobnost. Matične ćelije koje su preostale daleko su manje energetske vrednosti i sposobnosti kao one koje smo imali kada smo bili mlađi. Regenerativna medicina se fokusira na dva razdvojena, ali komplementarna cilja. Prvi: stimulisanje sopstvenih matičnih ćelija sa ciljem povećanja njihovog broja i pojačanja njihove sposobnosti da funkcionišu. Drugi: ubacivanje matičnih ćelija iz drugih izvora koji mogu učiniti ono što sopstvene ćelije više nisu u stanju da urade. MSC su prihvatljive zbog imune privilegije koja omogućava izbegavanje imunološkog odgovora domaćina. Mezenhimske matične ćelije su potpuno sigurne za upotrebu u odnosu na naš imuni sistem, jer ne izazivaju imunu reakciju (odbacivanje) pacijenta koji prima ćelije.
Autologne MSC iz koštane srži dale su obećavajući pomak u lečenju oštećenja jajnika izazvanih hemoterapijom, kao i kod oštećenja jajnika koji je u vezi sa starenjem. Prvi rezultati ispitivanja na ljudima pokazuju da infuzija MSC iz koštane srži u jajnike može promovisati lokalnu angiogenezu, smanjiti apoptozu i povećati proliferaciju ćelija u primordijalnim i antralnim folikulima. Drugo moguće objašnjenje efekta MSC na funkciju jajnika je da MSC signalni molekuli indukuju zaostale matične ćelije u jajniku putem parakrine komunikacije.
Biološka autologna fibrinska tkivna vlakna se mogu koristiti za lečenje prerane rupture amnionske opne i za sprečavanje gubitka krvi nastalog kao posledica poremećenog prijanjanja posteljice. Komplikacije vezane za promenu karličnog dna, kao posledice porođaja (prolaps vagine i materice, urinarna inkontinencija) mogu se sprečiti perifernom lokalnom primenom faktora rasta i / ili matičnih ćelija.
Prevremena ruptura membrane (PROM) nastaje zbog oštećenja u fetalnoj membrani što dovodi do urođenih infekcija i loših neonatalnih ishoda. PRP je isproban in vitro model za procenu sposobnosti plazme bogate trombocitima u zaptivanju jatrogenih oštećenja fetalne membrane, na jednoslojnim i dvoslojnim amnionskim modelima. Autori su zaključili da postoje eksperimentalni dokazi da PRP „utikač“ traje skoro 2 meseca u amnionskoj tečnosti. Omogućava i vodootporno zaptivanje jatrogenih oštećenja amniona i horiona. Štaviše, PRP stimuliše rast i proliferaciju ćelija i može na taj način poboljšati odgovor na zaceljivanje membrane.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT