BioCell Hospital bolnica u okviru svojih usluga nudi pacijentima mogućnost da uz pomoć različitih dijagnostičkih metoda postignu optimizaciju implantacije embriona. Implantacija embriona u sluznicu materice je jako važan korak u procesu vantelesne oplodnje. Jednom kada se zdrav embrion uspešno prenese u matericu, on mora da se pričvrsti za sluznicu materice i da tamo raste i razvija se, to je proces poznat kao implantacija embriona. Ponekad se, nažalost, dešava neuspešna implantacija koja može biti uzrokovana različitim problemima i promenama.
Za uspešnu implantaciju materična šupljina mora biti receptivna. To znači da nije ugrožena upalom, izraslinama ili drugim problemima, tako da se embrion može implantirati i razvijati.
Ukoliko ne dođe do implantacije to znači da proces nije uspeo, a implantacija može biti i kompromitovana, pa može dovesti do ranog pobačaja.
Uz pomoć HSG metode (histerosalpingogram) je moguće uraditi rendgenski snimak materice. Uz korišćenje HSG-a moguće je videti proširenja na jajovodima, ali se mogu otkriti i mnoge abnormalnosti materice. Ovo je jedan od starijih načina provere.
Još jedan uobičajeni dijagnostički test je HSN (ultrazvuk uz korišćenje fiziološkog rastvora). Tokom ultrazvuka lekar će ubrizgati fiziološki rastvor u šupljinu materice i na ovaj način se može otkriti mnogo abnormalnosti materice.
Takođe, histeroskopija je još jedna od metoda. Ovo je hirurška procedura koja uključuje ubacivanje kamere u matericu kako bi se videla unutrašnjost materice. Histeroskopija je pogodna za pacijente, jer pored toga što može da potvrdi dijagnozu problema, lekar može da ukloni sve što je prisutno na sluznici materice i što može da utiče na smanjenu implantaciju.
Međutim, neke ozbiljnije abnormalnosti materice, kao što su teški septum materice ili invazivni fibroidi, mogu zahtevati laparoskopiju. Ova hirurška procedura se radi u BioCell Hospital bolnici i uključuje pravljenje malih abdominalnih rezova za umetanje kamere i instrumenata za uklanjanje abnormalnosti.
Zaključak je naravno da će embrioni imati veće šanse za implantaciju u sluznicu materice koja je zdrava i bez abnormalnosti. Postoji mnogo dijagnostičkih alata za otkrivanje ovih defekata materice dovoljno rano kako bi se moglo sprovesti lečenje, što dodatno povećava vaše šanse za uspešnu trudnoću.
Kao što smo rekli, endometrijum ima veoma važnu ulogu u uspostavljanju i održavanju trudnoće. U prirodnom menstrualnom ciklusu, endometrijum postaje receptivan (prijemčiv) za implantaciju embriona približno 6 dana posle ovulacije, u vreme kada embrion dostigne stadijum blastociste. Tada dolazi do niza interakcija između blastociste i endometrijuma, kulminirajući stvaranjem veze sa majčinom vaskulaturom. Jasno je da implantacija zavisi od koordinisanog delovanja između intrauterinih faktora i samog embriona. Najveću ulogu u tome imaju progesteron i estrogen. Neadekvatna receptivnost endometrijuma može biti razlog za neuspeh IVF postupka.
Korišćenje PRP metode (plazme bogate trombocitima) u cilju poboljšanja receptivnosti endometrijuma sve je više u fokusu u tehnikama asistirane reprodukcije. Naučnici su dokazali da intrauterina aplikacija autolognog PRP-a povećava stope trudnoće i živorođene dece, naročito kod pacijenata sa tankim endometrijumom. Više o pojačanju endometrijalne receptivnosti u BioCell Hospital bolnici pročitajte na linku PRP I POJAČAVANJE RECEPTIVNOSTI.
Ukoliko imate bilo koje pitanje ili vam je potreban pregled, možete kontaktirati BioCell Hospital bolnicu putem Kontakt forme na linku KONTAKT FORMA ili direktno na telefon 066 66 77 025.