Upotreba plazme bogate trombocitima (PRP) za poboljšanje prijemčivosti endometrijuma dobija sve veću pažnju u tehnologijama potpomognute oplodnje.
Trombociti sadrže visoku koncentraciju faktora rasta u alfa granulama. Ovi faktori rasta uključuju: faktor rasta koji potiče iz trombocita, insulinu sličan faktoru rasta, vaskularni endotelni faktor rasta, i druge koji uz fibronektin i vitronektin pokreću zarastanje rana.
PRP se upotrebljava u drugim terapijskim oblastima medicine kako bi se poboljšala regeneracija tkiva. Autologni PRP se izoluje iz uzorka krvi pacijenta iz koje se nakon centrifugiranja uklanjaju crvena krvna zrnca. Preostala plazma ima od 5 do 10 puta veću koncentraciju faktora rasta nego krv.
Autori su pokazali da PRP može pomoći kod lošeg endometrijuma tako što ubrzava regeneraciju, ali i tako što utiče na smanjenje fibroze. Metode kojima se aplikuje mogu biti: ispiranje endometrijuma i subendometrijalna injekcija.
Nekoliko autora je izvestilo da autologna PRP intrauterina injekcija poboljšava trudnoću i stopu nataliteta, posebno kod pacijenata koji imaju loš rast endometrijuma.
Chang i saradnici su nedavno objavili pokušaj poboljšanja kvaliteta debljine endometrijuma, stope implantacije, uspeha trudnoće kao i smanjenje komplikacija i stope pobačaja, ispiranjem šupljine materice autolognim PRP-om u pripremi za implantaciju tokom IVF procesa.
Farimani je izvestio o prvoj uspešnoj trudnoći nakon primene PRP kod žene s višestrukim neuspesima implantacije. Kim i ostali su sugerisali da upotreba autolognog PRP poboljšava ne samo debljinu endometrija, već vraća prijemčivost oštećenog endometrijuma, povećava implantaciju, stopu trudnoće i stopu živorođene dece kod 24 pacijenta sa tankim endometrijumom.
Ova terapija uvodi u endometrijum faktore biološkog rasta, PDGF, TGF-b, VEGF, faktor rasta sličan insulinu, epidermalni faktor rasta (EGF) i faktor rasta epitelnih ćelija.
Profesor Aleksandar Ljubić objavio je prvi slučaj humanog embriona dobijenog nakon autologne PLRP in vitro aktivacije jajnika prekidom Hippo signalizacije i PLRP stimulišućim AKT putevima pomoću ortotropske retransplantacije vođene ultrazvukom. Pacijentkinja je bila slučaj žene u ranoj menopauzi kod koje je korteks jajnika zamrznut, odmrznut, tretiran autolognom plazmom bogatom trombocitima i leukocitima (PLRP), a potom je presađen u njene jajnike u menopauzi. Dva meseca nakon zahvata primećeno je stvaranje folikula. Prikupljena jajna ćelija se razvila u embrion.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT