Preduzimanje prvog koraka u lečenju neplodnosti može biti podjednako uzbudljivo i stresno. Toliko nade je usredsređeno na ovu odluku. Mnogi pacijenti dolaze na svoj prvi pregled sa pitanjima koja su se taložila godinama, nedoumicama, neretko i anksioznošću.
Vaša prva konsultacija sa IVF savetnikom i lekarom specijalistom je prilika da mnoge od ovih nedoumica rešite.
Dakle, šta treba da očekujete i kako se možete pripremiti?
Glavni cilj prvog sastanka je da napravite mapu vašeg puta do bebe: odakle ste došli i kuda ste krenuli. Tokom ovih konsultacija sastaćete se sa svojim IVF koordinatorom ili izabranim lekarom radi detaljne procene vaše medicinske istorije. Međutim, oni ne mogu da razumeju vaš problem ako im ne objasnite svoju situaciju na pravi način. Povrh toga, nemoguće je sve objasniti za 30-60 minuta, ako se niste pripremili za posetu. Kada IVF tim dobro razume vaš slučaj, predočiće vam sve raspoložive opcije i planove za dijagnostiku i lečenje. U BioCell Hospital bolnici dobićete apsolutno sve odgovore na pripremljena pitanja i sve informacije o toku lečenja.
U nastavku smo vam pripremili osnovne korake, kako biste se uspešno pripremili za prve konsultacije na IVF klinici.
Šta bi trebalo da ponesete?
- Kopije medicinske dokumentacije. Za svoju prvu posetu klinici proverite da li imate sve relevantne analize kao i sve dosadašnje medicinske izveštaje, kako za vas tako i za vašeg partenra. Ova dokumentacija obuhvata sve izveštaje i otpusne liste prethodnih postupaka vantelesne oplodnje, ako ste ih imali, kao i sve analize koje ste radili kao pripremu za eventualne postupke. Svaka informacija može biti značajan deo slagalice i od velike pomoći da vaš IVF savetnik i lekar steknu uvid u vaše opšte stanje kako bi utvrdili problem. Ovu dokumentaciju uvek možete poslati klinici putem mejla ili poneti sa sobom štampane kopije ukoliko je potrebno.
- Lista pitanja. Parovi ili žene bez partnera koje prolaze kroz iskustvo neplodnosti obično se osećaju uznemireno i anksiozno tokom prve posete lekaru, pa zbog toga se često desi da zaborave da postave sva važna pitanja. Zato je veoma dobra ideja da pripremite listu pitanja i zapišete ih na papiru ili u telefonu. IVF tim će vam prilikom prve posete postavljati mnoga pitanja, ali je podjednako važno da i vi postavite svoja. Ako imate već pripremljenu listu pitanja pri ruci, nećete zaboraviti ili propustiti priliku da pitate sve što vas interesuje u vezi sa daljim koracima i mogućim opcijama lečenja.
- Beležnica za zapisivanje bilo kakvih uputstava ili detalja. Ponekad, zbog toliko pitanja na koja treba dati odgovore i relativno ograničenog vremena posete, vrlo često dolazi do „preopterećenja informacijama“ gde se može prevideti neki predlog lekara, npr. Sasvim je u redu da sa sobom ponesete svesku ili notes i da zapisujete sve što smatrate važnim. Zapišete sva uputstva i sugestije svog lekara ili savetnika, kako biste uvek imali pri ruci sve važne detalje.
- Prisustvo partnera. Kada je u pitanju dolazak na kliniku, prilikom prve posete, ukoliko je partner sprečen, ili ukoliko ste žena bez partnera, možete doći i bez muškarca, naravno. Prisustvo partnera na konsultacijama je uvek bolje jer većina VTO procedura uključuje oboje, stoga je važno imati sve podatke o oba partnera i prikupiti što više informacija. Takođe, partner vam može pružiti i preko potrebnu emocionalnu podršku. Ukoliko ste ipak sprečeni da dođete zajedno na prve konsultacije, uvek postoji mogućnost organizovanja i video poziva putem interneta kako biste dobili sve potrebne informacije i dogovorili naredne korake.
Kako da se pripremite?
Koliko god značajni, vaši prethodni medicinski izveštaji i nalazi su samo deo slagalice i ne mogu dati potpunu sliku problema. Zbog toga je veoma važno da svom lekaru predočite sve što smatrate bitnim i relevantnim, više informacija u cilju boljeg sagledavanja zdravstvenog stanja. Odvojite malo vremena da zapišete i organizujete sledeće informacije pre vaše prve posete.
- Navedite sve lekove, vitamine, biljke ili druge suplemente koje uzimate: Nemojte se plašiti detalja. Navedite sve, ma koliko to izgledalo beznačajno. Navedite količinu svake doze i koliko često ih uzimate. Takođe je važno napomenuti i da li imate alergije na neke lekove.
- Navedite ključne medicinske podatke: Bilo koja medicinska stanja koja imate vi ili vaš partner: da li bolujete od bilo koje bolesti, da li idete na bilo koje dijagnostičke procedure i ispitivanja; Da li imate neka stanja koja zahtevaju praćenje: trombofilije, fibroadenome dojki; Da li neko u vašoj najbližoj porodici boluje od tuberkuloze, karcinoma i drugih maligniteta, dijabetesa, arterijske hipertenzije, oboljenja srca, pluća, bubrega, žlezda ili od naslednih ili drugih bolesti od značaja za nasleđivanje.
- Navedite detalje o svojim pokušajima da zatrudnite. Koliko dugo aktivno pokušavate da ostvarite trudnoću. Da li ste do sada ostvarivali trudnoću? Da li ste imali spontane ili namerne prekide trudnoće? Sa koliko godina ste dobili prvu menstruaciju? Da li ste do sada imali neke ginekološke operacije? Da li imate ili ste imali bilo kakve hormonske poremećaje?
- Razgovarajte sa rođacima o porodičnoj istoriji neplodnosti. Do nedavno, borba za potomstvo je često bila veoma poverljiva, tako da ako ne pitate direktno, možda nećete znati da li su vaši rođaci prošli ili prolaze kroz slično iskustvo lečenja neplodnosti.
Tokom prve konsultacije
Ovaj sastanak je ‘jedan na jedan’ s lekarom i bitno je da dobijete odgovore na sva važna pitanja. Raspitajte se koje specifične testove za dijagnostiku neplodnosti biste trebali da uradite i koliko oni koštaju? Koliko će prosečno vremena trebati da se dijagnostikuju vaši problemi? S obzirom na to da je svaki slučaj individualan, lekar možda neće imati tačan odgovor o tome koje je vreme potrebno da se proceni vaše reproduktivno stanje, ali će vam dati okvirno vreme za koje možete da očekujete postavljanje tačne dijagnoze.
Mnogobrojni testovi koji se danas koriste u evaluaciji plodnosti omogućavaju vašem lekaru da prati vaše stanje za svaku pojedinačnu fazu procesa vantelesne oplodnje. Ovi testovi treba da pomognu u dijagnostici, uspostavljanju osnove za buduće testove i da predoče sve probleme koji bi mogli da ometaju dalje tretmane lečenja. Prilikom vaše prve posete, verovatno ćete se susresti sa sledećim testovima: Za žene: ginekološki ultrazvuk; standardni testovi krvi (za proveru nivoa pojedinačnih hormona), kao što su FSH (folikulostimulišući hormon), LH (luteinizirajući hormon), TSH (hormon koji stimuliše štitastu žlezdu), PRL (prolaktin), AMH (Anti-Milerov hormon). Za muškarce: spermogram i spermokultura, panel za infektivne bolesti, takođe Vaš lekar će možda tražiti i proveru nivoa muških polnih hormina, kao što je hormon Testosteron, u zavisnosti od rezultata spermograma.
Uverite se da li klinika pruža i drugu profesionalnu pomoć, kao što je emocionalno savetovanje i savetovanje nutricioniste i dijetologa.
Početak lečenja i izbor tretmana neplodnosti je velika i važna odluka, koja se odnosi na vaše telo i um, i ova prva poseta je važan momenat. Dok se krećete kroz proces, zapamtite da ste ravnopravni partner i učesnik u svom tretmanu i da imate pravo da budete informisani i upućeni u svaku fazu i stadijum. Pripemljeni dolazak na vašu početnu konsultaciju daće vam odličan početak i omogućiti da započnete ovo putovanje sa samopouzdanjem.
Ukoliko imate dodatna pitanja molimo vas da kontaktirate BioCell Hospital bolnicu na 066 66 77 025 ili pišete na imejl ivf@biocellhospital.com.