U proteklih nekoliko godina završeno je veliko ispitivanje koje je pokazalo da ne postoji nikakva korist od vaginalnog progesterona u sprečavanju gubitka trudnoće kod žena sa vaginalnim krvarenjem i bolom u prvom tromesečju. ESHRE je ažurirao svoje smernice o ponovljenom gubitku trudnoće.
Pretnja od pobačaja, nagoveštena u ranim nedeljama trudnoće vaginalnim krvarenjem i bolom u stomaku, prijavljena je u četvrtini svih trudnoća. Od svih prijavljenih, negde oko 20% se, nažalost, završi potpunim gubitkom trudnoće u narednim nedeljama. U trudnoćama koje se ne završe gubitkom, moguće su komplikacije u izvesnom procentu. Prvensteno se misli na prevremeni porođaj ili malu porođajnu težinu.
Međutim, uprkos bolu zbog gubitka koje bi pobačaj mogao doneti, ne postoji jasna intervencija ili pristup koji bi mogao da ublaži pretnju. Cochrane pregled iz 2019. ispitao je mogućnost da progesteroni propisani u prvom tromesečju trudnoće mogu pomoći u sprečavanju spontanog gubitka. Široko je rasprostranjen pristup zasnovan na saznanju da progesteron izaziva sekretorne promene u endometrijumu neophodne za uspešnu implantaciju. Međutim, od tada su se postavljala pitanja o validnosti ispitivanja u ovoj meta-analizi. Ažurirani Cochrane pregled iz 2021. godine, zaključio je da „progestageni verovatno stvaraju malo ili nimalo razlika u stopi živog rađanja za žene sa pretećim ili ponovljenim pobačajem”.
Ovaj zaključak i stalna neizvesnost u vezi sa progestagenima u ugroženom pobačaju sada je podvučena u novom RCT iz Australije. RCT, takođe, nije našao dokaze da vaginalni progesteron povećava stopu živog rađanja kod žena sa pretnjom pobačaja. Ispitivanje je sprovedeno između 2012. i 2019. godine. Planirano je da prati 386 žena u roku od deset nedelja trudnoće, koje pokazuju znake pretećeg pobačaja kao što je vaginalno krvarenje.
Do kraja ispitivanja, međutim, nije randomizovano više od 278 žena. Interventna grupa na 400 mg progesterona noću kao vaginalni pesari, kontrolna grupa na placebo pesare, do 12 nedelja gestacije. Sa primarnom krajnjom tačkom živorođenja, rezultati su bili 82,4% u grupi koja je primala progesteron i 84,2% u placebo grupi, što je navelo autore da zaključe: „Progesteron u ovom okruženju ne bi trebalo rutinski da se koristi za pretnje pobačaja.“ Takođe nije bilo značajnih značajnih rezultata. razlike u stopama pobačaja, prevremenog porođaja i perinatalnih ishoda. LBR su bili slični među ženama sa najmanje jednim prethodnim pobačajem.
Treba napomenuti da studija nije uspela da dostigne predviđeni broj ispitanika i da je rano prekinuta nakon privremene analize zbog „male verovatnoće da se postigne statistički značaj za poređenje“. Privremeni rezultati, izvestili su autori, već su ukazivali na „uzaludnost intervencije“.
Iako je po obimu mnogo manja, ova studija može da uporedi sa mnogo većim PRISM ispitivanjem prijavljenim 2019. godine. Ova studija, multicentrični RCT, sprovedena je u 48 bolnica u Velikoj Britaniji na više od 4000 žena sa vaginalnim krvarenjem u ranoj trudnoći. Ponovo, interventna grupa je primila 400 mg vaginalnog progesterona (dva puta dnevno i do 16 nedelja gestacije) i ponovo nije bilo razlike u LBR između dve grupe – 75% u grupi sa progesteronom i 72% u grupi koja je primala placebo.
Slično, neutralni rezultati su prijavljeni u manjem ispitivanju (n = 406) žena sa pretećim pobačajem kojima su davani oralni progestageni do 12 nedelja gestacije. Njihov savet je bio da se „upotreba oralnog gestagena ne preporučuje kod žena sa pretećim pobačaj u prvom tromesečju’.
Prva smernica ESHRE-a o ponovljenom gubitku trudnoće, objavljena je 2018. godine. Navodi se da „vaginalni progesteron ne poboljšava stopu živog rađanja kod žena sa neobjašnjivim RPL-om“. Međutim, ažurirane smernice, objavljene u februaru ove godine, sugerišu kao „uslovnu“ preporuku da „vaginalni progesteron može poboljšati stopu živog rađanja kod žena sa 3 ili više gubitka trudnoće i vaginalnim gubitkom krvi u sledećoj trudnoći“. Ova preporuka je bila posebno za poboljšanje LBR-a kod „neobjašnjivog“ ponavljajućeg gubitka trudnoće. Smernice objašnjavaju promenu na osnovu rezultata najnovijih „visokokvalitetnih“ ispitivanja, posebno PRISM-a. Međutim, smernica navodi „nedovoljno dokaza“ da bi se preporučila upotreba progesterona za poboljšanje LBR kod žena sa periodičnim gubitkom trudnoće i insuficijencijom lutealne faze.
ESHRE definiše gubitak trudnoće kao gubitak od trenutka začeća do 24. nedelje trudnoće, a koji se ponavlja nakon gubitka dve ili više trudnoća.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT