Davne 1977.godine dva istraživača i naučnika započela su još jedan pokušaj vantelesne oplodnje. Kasnije, 25. jula 1978. godine, ta dva istraživača Patrik Steptoe i Robert Edvards promenila su istoriju – rođena je Lujza Braun, prva beba dobijena vantelesnom oplodnjom. Od 25. jula 1978. godine pa do danas rođeno je više od 12 miliona beba uz pomoć tehnike vantelesnog oplođenja. Prošlo je 45 godina od ovog velikog dana i danas vantelesna oplodnja izaziva velika divljenja, ali nekada nije bilo tako.
Rođendan Lujze Braun je i Dan embriologa!
Lujza je rođena carskim rezom 25. jula 1978. godine u Oldemu, na severoistoku Engleske i težila je 2,61 kilogram. Lekari Patrik Steptoe i Roberts Edvards oplodili su jajnu ćeliju Lesli Braun koja je devet godina bezuspešno pokušavala da zatrudni. Lesli i njen suprug Džon su kasnije dobili još jednu ćerku, Natali, takođe začetu vantelesnom oplodnjom.
Zanimljivo?
Postoje verodostojni podaci da je prva inseminacija urađena u VIII veku naše ere, ali tek krajem 18. veka je zabeležen prvi slučaj inseminacije u pravom smislu reči.
Pedesetih godina 20. veka jedan engleski lekar bio je duboko zamišljen nad problemom svojih infertilnih pacijenat. Shvatio je da bi fertilizacija (oplodnja) izvan tela mogla da predstavlja mogući tretman neplodnosti. Shvatio i primenio na Lesli Braun, čija će ćerka Lujza Braun kasnije postati pravi medicinski podvig, superbeba – začeta kao prvi vantelesno formiran ljudski embrion. Rođenje bebe čekao je bezmalo ceo svet, a 25. jula 1978. u Opštoj bolnici u Oldhamu, u Engleskoj, rođena je prva superbeba – Lujza Braun.
Dve godine nakon njenog rođenja (1980) prof. Edvards i doktor Steptoe osnovali su kliniku Bourn Hall u Kembridžširu, prvu IVF kliniku na svetu. Profesor Edvards je primio 2010.godine Nobelovu nagradu iz oblasti medicine za ovaj svoj podvig.
Jedna žena je na klinici prošla kroz 17 pokušaja vantelesne oplodnje pre nego što je na kraju rodila sina.,,Želja da se dobiju deca je toliko velika, naročito kad ih ne možeš imati, da su ljudi spremni da idu do krajnjih granica. Neumorno”, rekao je direktor tadašnje prve klinike dr Steptoe.
Na početku, stopa uspešnosti u klinici Bourn Hall bila je samo 15 %.
Vantelesna oplodnja je od samog početka zadirala u neke od najvećih životnih tajni, te postala predmet brojnih osporavanja, skepse i opstrukcije. Činjenica je, svakako, da su decenije osporavanja Edvardsovog učinka usporile napredak i razvoj vantelesne oplodnje.
Današnji dan koji se obeležava kao Dan embriologa je veliki dan za IVF svet. Danas, posle 45 godina se mnogo toga promenilo, medicina u ovoj oblasti zaista napreduje brzim koracima i sve je više IVF postupaka i sve više beba dobijenih uz pomoć ovih naprednih tehnika, a sve se to danas dešava zahvaljujući nadahnutim naučnicima.
Za stvaranje novog života veliku ulogu u vantelesnoj oplodnji imaju embriolozi koji u laboratoriji direktno spajaju jajnu ćeliju i spermatozoid i dobijaju embrione.
Ovim putem se BioCell Hospital bolnica zahvaljuje svima njima što svet čine bogatijim i učestvu u čudesnom procesu stvaranja života.