Fragmentacija embriona je prilično česta pojava. Dešava se kada postoji neujednačena podela ćelija embriona.
Pojednostavljeno, slično kao kada lomite parče hrskavog hleba, pa se formiraju mrvice ili fragmenti. Ovi fragmenti nisu od koristi za embrion i smatraju se „otpadnim“ delovima citoplazme. Što je veći stepen fragmentacije, to je manja verovatnoća trudnoće, kažu stručnjaci.
Fragmentacija embriona može se desiti i pri prirodnom začeću i u procesu vantelesne oplodnje. U slučaju vantelesne oplodnje, to može dovesti do neuspeha, ali ne nužno. Najčešće IVF laboratorija označava stepen fragmentacije embriona skalom od četiri tačke. Jedna tačka označava embrion sa malo fragmentacije (<5%), a četiri ukazuje na visok stepen fragmentacije (>40%) i embrion koji nije održiv.
Prekomerna fragmentacija embriona (stepen 3-4) smatra se markerom za embrione sa ugroženim razvojnim potencijalom. Ovi embrioni retko prolaze kroz stadijum osam ćelija i malo je verovatno da će preći do stadijuma blastociste. Embrioni sa >20% fragmentacije mogu nastaviti da se normalno razvijaju do stadijuma blastociste, iako stopa trudnoće može biti ugrožena.
Fragmentacija je obično posledica defekta u jajnoj ćeliji i najverovatnije će biti konzistentna iz jednog ciklusa u drugi. Međutim, fragmentacija takođe može biti posledica slabe stimulacije jajnika i može se poboljšati kako se protokol ili upravljanje stimulacijom menja u narednim ciklusima.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT