Starosna granica za IVF varira od zemlje do zemlje i različito se primenjuje na muškarce i žene. Da li postoji biološki razlog da se gornja granica primenjuje isključivo na osnovu godina? Da li je to odluka koja se formira kao rezultat etičke debate? Ovo je složeno pitanje. Istina je da stopa uspeha i natalitet opadaju kako se kvalitet jajnih ćelija smanjuje. Rizik za pacijenta i dete je, takođe, veći. Svaka zemlja koristi različite kriterijume za procenu, kao i svaki lekar, svaka klinika.
U ovom članku ćemo dati pregled različitih zemalja i pokazati njihovu gornju starosnu granicu za IVF.
Žene se uglavnom smatraju reproduktivno starijim od 37. godine. Kako žena stari, njihov kvalitet i količina jajnih ćelija se smanjuje. Manje jajnih ćelija postaje dostupno za regrutovanje i sazrevanje, a kvalitet rizikuje i šanse za uspešan tretman i zdravlje njenog deteta. Takođe, postoji veća šansa da će se i nakon lečenja dogoditi pobačaj.
Muškarac se uglavnom smatra reproduktivno starijim od 40. godine. Za razliku od žena čiji se kvalitet jajnih ćelija smanjuje kako stare, muškarci nikada ne prestaju da proizvode spermu. Izuzetak je u slučajevima bolesti ili oštećenja strukture. Zbog toga mnoge zemlje ne pokušavaju da nametnu starosnu granicu za IVF tretman za muškarce.
Stopa nataliteta i uspeh su podložni nizu faktora. Njih možemo sagledati pojedinačno ili u korelaciji.
Starost žene je glavna odrednica. Smanjenje sposobnosti jajnika da stvore kvalitet i kvantitet održivih jajnih ćelija posle sredine 30-ih godina do menopauze znači da je šansa za postizanje trudnoće prirodnim putem ili putem IVF ciklusa smanjena. Postoje i rizici povezani sa godinama koji mogu povećati šansu za pobačaj ili mogućnost rađanja blizanaca.
Dodatni faktori koji mogu uticati na tretmane neplodnosti i stope uspeha uključuju zdravstveno stanje kao što je endometrioza, blokirane jajovode kod žena ili nizak broj spermatozoida kod muškarca. Istorija pobačaja takođe može uticati na verovatnoću uspeha, kao i određeni faktori životnog stila kao što je konzumacija alkohola ili da li je pacijentkinja imala prekomernu težinu. Sama klinika za vantelesnu oplodnju takođe može imati važnu ulogu u tome da li je lečenje uspešno ili ne. BioCell Hospital bolnica u potpunosti odgovara najvišim standardima kvaliteta i pruža mogućnost lečenja pacijenata po visokim standardima i inovativnim metodama, uz pomoć najnovijih tehnologija. Dalje, donacija reproduktivnih ćelija i embriona kao i mogućnost da se uz pomoć doniranog materijala izvedu procedure lečenja od suštinskog su značaja, a naravno i metode i tretmani koje koristi klinika za IVF.
Ako imate bilo koje pitanja u vezi sa gornjom starosnom granicom koje klinika primenjuje, možete nas kontaktirati u svakom trenutku. Kao potencijalni, stariji roditelj, od vas može biti zatraženo da preduzmete dodatni skrining kako biste bili sigurni da je vaše opšte zdravlje dovoljno da se podvrgnete IVF tretmanu u BioCell Hospital bolnici.
Mnogi tvrde da gornja starosna granica za IVF ne bi trebalo da se nameće pacijentima, tvrdeći da se zdravlje materice i jajnika razlikuju od žene do žene. Kao posledica toga, starosna granica za IVF tretman treba da bude odluka lekara i pacijenta. Drugi, međutim, sugerišu da su rizici previše očigledni i da je potrebno uvesti starosne granice kako bi se zaštitilo zdravlje svih pacijenata, jer IVF ima manji uspeh (koji se ponekad broji u minimalnim procentima), jer postoje različita etička pitanja. Bilo kako bilo, starosne granice jesu ograničavajući faktor lečenja u većini zemalja Evrope, ali i sveta.
Napredak u lečenju neplodnosti doneli su i procesi u kojima se koriste donirane ćelije koji su veoma efikasni u omogućavanju starijim pacijentima da imaju šansu za zdravu trudnoću. Ovo je otvorilo mnoga vrata i omućilo pacijentima i u kasnijoj životnoj dobi da se ostvare u ulozi roditelja.
Ispitaćemo pravila o gornjoj starosnoj granici za vantelesnu oplodnju koja se primenjuju u više različitih zemalja širom Evrope. Osim ako nije navedeno, gornja starosna granica se odnosi na žene, jer velika većina zemalja ne postavlja izričito starosnu granicu za muškarce.
Starosna granica za IVF u UK
Tretman plodnosti u Velikoj Britaniji je oblikovan prema smernicama Nacionalnog instituta za kliničku izvrsnost (NICE). Prema najnovijim preporukama NICE-a o gornjoj starosnoj granici za vantelesnu oplodnju, predloženo je da se finansirani tretman nudi ženama do maksimalne starosti od 42 godine (ako su ispunjeni određeni kriterijumi). Međutim, ovo je bila samo preporuka i u praksi tretman nije zasnovan isključivo na starosti pacijenta.
U privatnom sektoru UK ne postoji zakonski utvrđena gornja starosna granica za IVF. Klinike su u mogućnosti da koriste svoje diskreciono pravo uz dužno razmatranje regulatornog tela, Uprave za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA). Nije neuobičajeno da klinike leče žene u kasnim 40-im, ali to je uvek uz korišćenje donorskih jajnih ćelija
Na Kipru ne postoji poseban zakon u vezi sa medicinski potpomognutom reprodukcijom – smernice i prilično fleksibilni propisi sadržani su u opštim zdravstvenim statutima. Generalno se smatra da je gornja starosna granica za lečenje 45 godina, ali se u nekim okolnostima može povećati na 55 godina.
Da bi se pristupilo lečenju ženama starijim od 50 godina, ostrvsko ministarstvo zdravlja kaže da se mora dokazati da su „žene zdravstveno sposobne“ i da im se može pomoći na tri načina. Prvo, nakon konsultacija ako je zdrava i ima dovoljnu rezervu jajnika, žena bi mogla biti kandidat za konvencionalnu IVF sa sopstvenim jajnim ćelijama. Ako njena rezerva nije dovoljna, može joj se ponuditi PRP tretman jajnika (plazma bogata trombocitima) da bi se stimulisala proizvodnja jajnih ćelija. Alternativno, treća opcija je tretman donacije jajnih ćelija.
U Španiji postoji poseban zakon o potpomognutoj reprodukciji, ali on ne nameće nikakav poseban uslov u pogledu starosne granice za IVF. Mnoge od vodećih španskih klinika imaju svoje namenske etičke komitete koji omogućavaju najbolju praksu. Generalno, preporuka je ograničavanje starosti pacijenata na 50 godina – neke klinike mogu da prime pacijente do 52. godine. Glavni pružaoci lečenja u državnom i privatnom sektoru su usvojili ovu maksimalnu starosnu granicu koja se smatra „dobom menopauze“.
Ukrajinski zakon o medicinski potpomognutoj reprodukciji je širok u pogledu tretmana koje klinike mogu ponuditi i pacijenata koji im mogu pristupiti. Međutim, ne nameće nikakva ograničenja na gornju starosnu granicu za IVF. Shodno tome, zemlja je postala veoma popularna kod starijih pacijenata koji traže konvencionalne procedure i procedure vezane za donatore.
Zakonodavstvo o medicinski potpomognutoj reprodukciji u Češkoj Republici je veoma liberalno u jednom pogledu u odnosu na niz tretmana koje nudi, ali ograničava pristup ovim tretmanima na heteroseksualne parove.
Međutim, Češka pokušava da bude liberalna u pogledu starosne granice koju primenjuju klinike. Zakonsko ograničenje za žene je 49 godina starosti, tako da pacijenti ne bi trebalo da budu stariji od 48 godina i 364 dana na dan transfera embriona.
Grčko Ministarstvo zdravlja upravlja klinikama za vantelesnu oplodnju u ovoj zemlji. Takođe, propisuje zakone o ponuđenim tretmanima i trenutno postavlja starosnu granicu IVF od 54 godine za žene koje traže lečenje.
Ne postoji zakonska gornja starosna granica za IVF, ali pošto zemlja ne dozvoljava tretmane donora jajnih ćelija, na snazi je maksimalna starosna granica. Ova granica u potpunosti zavisi od sposobnosti pacijenta da proizvede održiva jajašca koja bi se mogla oploditi konvencionalnim IVF tretmanom. Ovo bi se procenilo kroz proces skrininga na početku procesa lečenja. Starosna granica za IVF tretman stoga varira.
Zakon o vantelesnoj oplodnji i zaštiti embriona (1997) reguliše pružanje vantelesne oplodnje u Estoniji i sektor je veoma dobro regulisan sa klinikama koje redovno posećuju kako bi se osigurali standardi bezbednosti i kvaliteta. Zakon navodi da žene do 50 godina mogu da se podvrgnu tretmanu vantelesne oplodnje.
U Rusiji ne postoji gornja starosna granica za IVF. Fleksibilno zakonodavstvo omogućava individualnim pružaocima lečenja da postave ograničenja na osnovu njihove procene pacijenata.
IVF je regulisan Zakonom o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i delimično finansirano lečenje je dostupno ženama do 37. godine. U privatnom sektoru, pojedinačne klinike mogu samostalno da odlučuju o gornjoj starosnoj granici za IVF i stoga praktično nema ograničenja ovog tipa.
Ministarstvo zdravlja upravlja pružanjem vantelesne oplodnje u Slovačkoj. Domaći pacijenti do 39 godina mogu pristupiti finansiranim tretmanima pokrivenim zdravstvenim osiguranjem. Ne postoji poseban zakon koji reguliše starosnu granicu vantelesne oplodnje u privatnom sektoru. Ipak, mnoge klinike su postavile gornju granicu od 52 godine, koju uvek podržava etički komitet klinike.
U Poljskoj ne postoji gornja starosna granica za IVF. Fleksibilno zakonodavstvo omogućava individualnim pružaocima lečenja da postave ograničenja na osnovu pregleda pacijenata. Lečenje je dostupno samo za venčane ili vanbračne heteroseksualne parove.
IVF U SRBIJI – starosna granica
Srbija po Zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji nema određenu starosnu granicu, ali je klinička praksa takva da se procesi lečenja neplodnosti najčešće rade do 50. godine žene. Što se tiče finansiranih postupka koje Fond za zdravstveno osiguranje plaća, starosna granica je ovde jasno određena i ona iznosi 45 godina za ženu. Ova granica se odnosi i na sopstvene reproduktivne ćelija, ali i na procese sa doniranim materijalom preko nacionalnog Fonda. Kada su u pitanju pacijenti koji sami plaćaju procedure, donacija je dozvoljena za pacijente do 50 godina. Za sopstvene reproduktivne ćelije, kako smo naveli, ne postoji zakonsko zvanično ograničenje.
Da zaključimo, većina klinika za IVF u Evropi radi sa starosnom granicom za IVF tretman. Kriterijume ponekad postavlja zakonodavstvo ili regulatorno telo, iako postoji nekoliko zemalja koje mogu ponuditi veću fleksibilnost u pogledu lečenja starijih pacijenata. Među njima su Kipar, Ukrajina, Turska, Rusija, Slovačka, Srbija. Neplodnost je povezana sa godinama starosti i čini se da mnoge zemlje sada dolaze do sličnih zaključaka kada postavljaju gornju granicu starosti.
Mogu li dobiti IVF sa 40 godina?
Da. Stopa uspeha koju nudi klinika zavisila bi od toga da li tretmani uključuju donora sperme ili donorku jajnih ćelija. Klinike za IVF će ponuditi konsultacije kako bi se osiguralo da su svi pacijenti upoznati sa rizicima.
Mogu li dobiti IVF sa 45 godina?
Da, postoji veliki broj zemalja koje nude IVF ciklus za žene od 45 godina. To uključuje: U.K. Kipar, Španiju, Ukrajinu, Češku, Grčku, Tursku, Estoniju, Rusiju, Letoniju, Slovačku, Poljsku, Srbiju. Većina ovih zemalja dozvoljava pristup IVF tretmanima i za žene do 50 godina.
Da li je 55 godina “prestaro” za IVF?
Velika većina klinika za vantelesnu oplodnju ne nudi mogućnost lečenja pacijentima starijim od 55 godina. Šansa za trudnoću putem konvencionalne vantelesne oplodnje je praktično nemoguća ističu studije. Velika je verovatnoća da će većina klinika odbiti da radi IVF ciklus koji ne uključuje donora jajnih ćelija. Postoje različiti problemi koji se mogu javiti u ovom životnom dobu, uključujući povećanu verovatnoću pobačaja i zdravstveni rizik za pacijentkinju.
Kada govorimo o starosnim granicama za IVF u Evropi, ona se odnosi na godine žene. Većina klinika za vantelesnu oplodnju izvodi procese lečenja neplodnosti za žene do 50 godina. Tek nekoliko zemalja je malo fleksibilnije i nudi mogućnosti ženama nakon 50 godina. To uključuje Severni Kipar, Ukrajinu, Rusiju, Letoniju, Slovačku, Srbiju.
Tretmani za starije žene često su povezani sa donacijom jajnih ćelija.
Zdravlje pacijenata je uvek najvažnije i klinika za vantelesnu oplodnju najpre vodi razgovor sa pacijentima o stopi uspeha i bilo kakvom zdravstvenom riziku. Ako ste stariji pacijent, obavezno razgovarajte o svim rizicima i mogućim problemima. Već tokom prvih konsultacija procenite verovatnoću bilo kakvih zdravstvenih rizika i u odnosu na to donesite odluku. Odluka je svakako samo vaša.
Ukoliko imate bilo koje pitanje ili vam je potreban pregled, možete kontaktirati BioCell Hospital bolnicu putem Kontakt forme na linku KONTAKT FORMA ili direktno na telefon 066 66 77 025.