Transfer zamrznutih embriona može biti efikasan način za korišćenje uskladištenih embriona iz prethodnog IVF postupka. Današnja tehnologija je rezultirala visokim stopama preživljavanja embriona od smrzavanja i odmrzavanja. Takođe, postoji mnogo načina da se osigura da korišćeni embrioni imaju velike šanse za preživljavanje.
Evo šta možete očekivati tokom svakog koraka procesa prenosa embriona.
Prenos zamrznutih embriona je druga faza vantelesne oplodnje ili IVF ciklusa. Tokom vantelesne oplodnje, jajne ćelije žene se ekstrahuju tokom njene prirodne proizvodnje. Još češće, nakon upotrebe hormonskog leka za hiperstimulaciju koji pokreće proizvodnju jajnih ćelija i ovulaciju. Kada se zdrave jajne ćelije izvade tokom kratkotrajne procedure, embriolozi ih oplode selekcijom spermatozoida u laboratoriji.
Oplođene jajne ćelije se razvijaju u embrione i često se zamrzavaju da bi se sačuvali za kasniju upotrebu. Embrioni se zatim mogu implantirati u matericu žene bilo kada u budućnosti. To se može uraditi tokom njene sledeće faze ovulacije nakon što je embrion napravljen, ili može biti kasnije, u slučaju neuspšene procedure ili u cilju ostvarivanja trudnoće s drugim detetom. Sve ove procedure moguće je uraditi u BioCell Hospital bolnici.
Vremenski okvir prenosa zamrznutih embriona zavisi od toga da li žena treba da uradi IVF da bi dobila embrion ili koristi prethodno zamrznute embrione.
IVF procedura traje petnaestak dana i uključuje hormonsku stimulaciju i vađenje (punkciju) jajne ćelije ili jajnih ćelija, selekciju spermatozoida i sam transfer embriona. Ukoliko se koristi samo FET proces, on traje znatno kraće. Akcenat je na pripremi endometrijuma za transfer embriona. Embriolozi proveravaju vaše zamrznute embrione i u optimalno vreme, kada je vaš organizam spreman, radi se transfer embriona.
Lekar vam može uvesti lekove kako bi regulisao vaš hormonski ciklus pre samog transfera zamrznutih embriona. Ovo olakšava kontrolu i praćenje vašeg ciklusa i pripremu za prenos zamrznutog embriona.
Ova faza obično uključuje estrogenski lek za zgušnjavanje sluznice materice, zatim se dodaju vrlo često ali ne uvek, injekcije progesterona ili vaginalne supozitorije, ponovo oponašajući ono što se dešava nakon ovulacije, da bi se optimizovale šanse da se embrion uspešno implantira u sluzokožu materice.
U nekim slučajevima može biti moguće uraditi prirodni FET. Umesto da stimuliše ovulaciju hormonskim suplementima, proces se oslanja na ženski ciklus organske ovulacije. Lekar će pratiti uz pomoć hormonskog statusa i ultrazvuka debljinu vašeg endometrijuma. Prirodni FET je najbolji za pacijentkinje koji redovno ovuliraju tokom ciklusa svakog meseca.
Nakon što je endometrijum izložen progesteronu, transfer embriona je zakazan za otprilike pet dana nakon toga. Izabrani embrion će biti odmrznut u IVF laboratoriji od strane specijalizovanih embriologa. Tada će vaš lekar za plodnost preneti embrion u matericu, koristeći ultrazvuk za vođenje. To je brza procedura koja liči na Papa test. Nakon toga, nastavićete sa uzimanjem progesterona da biste podržali potencijalnu trudnoću. Iako možete tražiti pozitivne znake nakon transfera embriona, najbolje je sačekati punih devet do 14 dana pre nego što uradite test iz krvi na trudnoću.
Zamrzavanje embriona obično ne utiče na stopu uspeha; u stvari, šanse za uspeh mogu biti veće sa zamrznutim embrionom nego tokom svežeg ciklusa IVF.
Jedna studija je otkrila da su žene starije od 44 godine imale samo 1,7% uspeha sa svežim ciklusima i neverovatnih 9,2% za cikluse odmrzavanja. Ista studija je pokazala da je od 2010. do 2019. stopa živorođenih smrznutih embriona porasla za 50%, dok je stopa svežeg rađanja u istom vremenskom periodu porasla samo za 1%. Postoji, naravno, mnogo faktora koji utiču na uspeh FET-a, uključujući kvalitet i genetski sadržaj embriona.
Povećana verovatnoća uspeha: Tokom godina, FET je postao sve uspešniji sa stopom živog rađanja.
Upotreba preimplantacionog genetskog skrininga: Embriolozi mogu da provere genetske poremećaje kao i kvalitet embriona.
Prirodnija hormonska priprema: Okruženje materice je prirodnije i pogodnije za razvoj trudnoće sa FET-om jer su nivoi estrogena generalno niži nego kod IVF stimulacije.
Manje zahtevan proces: Ceo proces FET-a je manje zahtevan od svakog novog ciklusa IVF-a. Vaše telo ne mora da prolazi kroz toliko toga u kratkom vremenskom periodu, a ima i mnogo manje sastanaka koje treba zakazati da biste mogli da nastavite sa drugim životnim i radnim obavezama.
Povećana fleksibilnost: Mogućnost FET-a je odvojila proces stvaranja embriona od bilo kakvih pokušaja trudnoće. Na ovaj način se embrioni mogu kreirati i čuvati za upotrebu u vreme koje je najpovoljnije za pacijenta.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT