Transport zamrznutog materijala u Evropi – opšte informacije
Za transport zamrznutog reproduktivnog materijala (embrioni, spermatozoidi, jajne ćelije) koriste se posebni medicinski tzv. kontejneri. Ne možete imati uspešnu krio pošiljku bez odgovarajućih kontejnera. Jedini način za transport krioprezerviranih (zamrznutih) IVF uzoraka je upotreba medicinskih kontejnera (Devars ili suvi špediteri). Ovi kontejneri su u skladu sa propisima EU direktiva o tkivima.
Biomaterijali se moraju transportovati na posebnoj temperaturi (-196 °C) u prirodnom azotu kako se ne bi odmrzli i izgubili svoje kvalitete. Samo embriolog može pravilno da odmrzne biomaterijal za dalju upotrebu.
Kurir uzima prethodno ohlađeni kontejner i predaje ga embriologu koji je odgovoran za stavljanje zamrznutog materijala. Važno je poštovati opšte preporuke za pakovanje koja se odnose na broj slamica u kojima se nalazi zamrznut reproduktivni materijal i koji se može transportovati po jednom kontejneru.
Pacijenti najčešće koriste usluge krio transporta jer su njihovi donatorski materijali u drugoj zemlji u kojoj se leče ili kada žele da svoj reproduktivni materijal transportuju iz zemlje u zemlju ili grada u grad, klinike do klinike.
Dokumenta za transport zamrznutog materijala moraju biti prevedena i u skladu sa svim zahtevima i dozvolama. Pacijenti krio isporuku plaćaju samostalno. Uobičajena je praksa da se svim potrebnim dokumentima i dozvolama bavi krio špedicija i da su u skladu sa zakonima zemlje.
Pojedine zemlje imaju posebno vladino telo koje nadgleda i odobrava sve transporte u vezi sa IVF-om (spermatozoidi, jajne ćelije, embrioni) na međunarodnom nivou. Direktiva Evropske unije o tkivima i ćelijama – EUTCD, opisuje procese u vezi sa reproduktivnom medicinom unutar EU, a posebno opisuje uslove za uvoz i izvoz IVF uzoraka iz drugih zemalja koje nisu članice EU. Jasno je da treba voditi računa jer Srbija nije članica Evopske unije. Takođe, treba napomenuti da svaka zemlja EU može imati dodatne lokalne zakone u vezi sa transportom uzoraka za vantelesnu oplodnju.
Neke klinike u zemljama Evropske unije ne dozvoljavaju direktno slanje van EU, međutim, malo kurirskih kompanija je pronašlo legalan način da izbegne ovu meru. Ako se uzorci šalju iz inostranstva, carinarnici treba da dostave račune koji opisuju količinu materijala koji se otprema, karakteristike opreme u kojoj putuje, podatke o pošiljaocu i primaocu, datume izvoza/uvoza i transportnu rutu koja se koristi. Na osnovu ovih faktura, zajedno sa ugovorom o međunarodnoj saradnji i podacima špeditera (tj. kurira), carinjenje se vrši nekoliko dana pre puta, ponekad u zavisnosti od zemlje potrebna je i elektronska deklaracija.
Pacijent pronalazi kurirsku kompaniju sa najboljom reputacijom na tržištu, kontaktira je i daje informacije o željenoj količini materijala za otpremu, adresi za preuzimanje i dostavu i vremenskom roku. Važno je da pronađete kompaniju koja može stručno da se nosi sa vašim zamrznutim transportom i ispuni sve vaše potrebe. Neretko se pacijenti oslanjaju na tramsportne firme koje već sarađuju sa klinikom u kojoj su radili proces.
Nakon što napravite izbor, odabrana špedicija vam šalje ponudu. Ako prihvatite, dobićete paket sa dokumentima koje vi i klinika treba da popunite da biste započeli proces. Dokumenta uključuju ugovor o prevozu, akt o prenosu, saglasnosti za uvoz/izvoz itd. Nakon što su dokumenta gotova, vreme i datum se dogovaraju sa institucijama i kurir kreće sa kontejnerom i dokumentima. Dostava se vrši po pravilu u roku od 24 do 72 sata.
Nakon izvršene isporuke, kurir šalje obaveštenje pacijentu, uključujući i foto dokaze ako je moguće. Neke kompanije nude paket polisa osiguranja za zamrznute biomaterijale. Stoga, u slučaju da je pošiljka oštećena tokom tranzita, postoji šansa da dobijete nadoknadu. Međutim, takvi slučajevi su vrlo retki, jer ova vrsta slanja putem ličnog kurira ima najviši nivo bezbednosti i može joj se verovati.
Jako je važno da znate – standardne transportne kompanije (kao što su Fedex i DHL) ne mogu vršiti transport zamrznutog materijala. Specijalizovane kompanije razumeju specifičnosti poslovanja i prate kontejner u kome se nalaze vaši kriomaterijali tokom celog putovanja. Oni znaju kako da komuniciraju sa osobljem i pacijentima klinike za vantelesnu oplodnju, kao i sa bezbednosnom kontrolom aerodroma.
U transportu zamrznutog materijala, odgovoran kurir i pravilno održavan paket s biomaterijalom su ključ bezbednog transporta. Da bi se osiguralo da su uslovi, uključujući temperaturu i vreme u tranzitu, savršeno podešeni za nesmetanu isporuku, treba koristiti samo kontejnere za suvo transportovanje koje je odobrila Međunarodna asocijacija za vazdušni transport (IATA). Unutrašnja temperatura suvog otpremnika se meri tokom transporta u redovnim intervalima pomoću registratora podataka, kako bi se osiguralo da uzorci nikada nisu izloženi višim temperaturama. Ove kontrole obezbeđuju i stabilnost unutrašnjeg okruženja.
Kontejner se drži uspravno u svakom trenutku tokom transporta. Uvek je dobra ideja da porazgovarate sa svojom kompanijom za krio isporuku o njihovoj politici garancije. Većina krio kompanija nudi punu stopu 100% garancije preživljavanja u transportu. U suprotnom, imate pravo da dobijete svoj novac nazad u potpunosti.
Dakle, ako želite da budete mirniji i sigurniji, možete zatražiti program garancije, s tim da napominjemo da su greške u transportu vrlo retke i više na nivou statističke greške.
Prilikom odabira kurirske kompanije, imajte na umu da se cena izračunava prema tri glavna kriterijuma: oprema koja se koristi, udaljenost, administrativne nadoknade.
Ova tri glavna faktora određuju trošak i zajedno sa maržom usluga kompanije formira konačnu cenu.
Da bi raspon cena bio jasniji, u nastavku slede neki primeri troškova:
Česta su pitanja u vezi sa prenosom biološkog materijala u inostranstvo.
Pogledajte odgovore na najčešće postavljana pitanja:
Koje vreme je potrebno za transport zamrznutog materijala? Obično traje od 24 sata do 3-6 dana tranzita. Vreme tranzita zavisi od toga koliko daleko treba da izvršite isporuku. Ovo uključuje 1-3 nedelje pripreme dokumentacije pre odlaska kurira.
Koliko zamrznutog materijala može stati u jedan kontejner? U kontejner može da stane do 9 bočica ili 21 slamka za male kontejnere za ručno nošenje.
Može li se vršiti transport na međunarodnom nivou? Svakako, da. Većina krio špedicija pruža usluge domaće i međunarodne špedicije.
Mogu li dobiti osiguranje za genetski materijal koji se šalje? Da, nekoliko kompanija za krio transport obezbeđuje polise osiguranja.
Treba li da budem prisutan u klinici tokom preuzimanja isporuke? Krio špedicije nemaju taj zahtev, ali neke klinike u nekim slučajevima zahtevaju da budete prisutni u tom trenutku.
Mogu li se embrioni, spermatozoidi ili jajne ćelije slati zajedno jednim kontejnerom? Da, ako svi uzorci zamrznuti mogu da stanu u jedan kontejner, mogu se poslati zajedno. Nema nikakvih smetnji.
Da li se inficirani biološki materijal (HIV, zaražen hepatitisom) može transportovati? Da, može se isporučiti, međutim, samo pomoću specijalnog devara i isključivo odvojeno od materijala drugih pacijenata.
Ko treba da izabere transportnu kompaniju: ja ili lekar ili klinika? Odluka o izboru špedicije u potpunosti pripada pacijentu. Pacijenti mogu izabrati kompaniju za koju smatraju da je najpouzdanija.
Za sva pitanja i nedoumice možete kontaktirati BioCell Hospital bolnicu direktno popunjavanjem kontakt forme s pitanjem na linku KONTAKT FORMA ili telefonski na 066 66 77 025.