Zamrzavanje oocita (jajnih ćelija) ili krioprezervacija zrelih jajnih ćelija, predstavlja metodu koja se koristi za očuvanje sposobnosti žene da zatrudni u budućnosti, kasnije, nakon odmrzavanja.
Jajne ćelije uzete iz jajnika zamrzavaju se neoplođene i čuvaju za kasniju upotrebu. Zamrznuta jajna ćelija može se odmrznuti, kombinovati sa spermom u laboratoriji i implantirati u matericu (proces vantelesne oplodnje).
Kada se sprovodi procedura zamrzavanja oocita?
Glavni cilj zamrzavanja oocita jeste očuvanje mogućnosti žene da dobije potomstvo u kasnijem životnom dobu i da ženski reproduktivni kapacitet bude odložen koliko god žena to želi, sa istim šansama kao i u trenutku zamrzavanja jajnih ćelija.
Indikacije za zamrzavanje jajnih ćelija jesu:
Kako se izvodi procedura zamrzavanja oocita?
Procedura se izvodi u stimulisanim ili u spontanim ciklusima, kao i u postupku vantelesne oplodnje. Razlika u odnosu na VTO proceduru jeste da se nakon aspiracije (punkcije jajnih ćelija) u postupku zamrzavanja ćelija ne radi oplodnja jajnih ćelija., već se neoplođene zamrzavaju.
Uobičajeno, postupak zamrzavanja oocita ima sledeće korake.
Žena prima hormonsku stimulaciju kako bi se podstakli jajnici da proizvode više folikula, pa samim tim i više jajnih ćelija. Uobičajeno u nestimulisanom ciklusu žena proizvode jednu zrelu jajnu ćeliju (retko dve). Cilj hormonske stimulacije je upravo povećati produkciju jajnika. Naravno, stimulaciju prati specijalista infertiliteta. Celokupan postupak je u potpunosti kontrolisan. U nekim slučajevima lekar može predložiti potpuno prirodan i nestimulisan postupak bez uzimanja hormonske terapije, ili sa minimalnom dozom stimulacije. Ovakav postupak se često praktikuje kod žena koje imaju povećan rizik od hiperstimulacije, ili kod žena sa slabom ovarijalnom rezervom gde se stimulacijom ne bi mogao podstaći veći rast većeg broja folikula, a može biti prihvatljiv i za žene kojima se ne preporučuje hormonska stimulacija iz bilo kog razloga.
Uobičajeni pristup jeste transvaginalna ultrazvučna aspiracija, tokom koje se ultrazvučna sonda uvodi kroz vaginu. Usisni uređaj koristi se za aspiriranje jajne ćelije iz folikula. Nakon aspiriranja jajnih ćelija iz folikula, embriolog preuzima brigu o ćelijama i kasnije adekvatne ćelije zamrzava.
Nakon čišćenja ćelija embrilog neoplođene jajne ćelije zamrzava na temperaturi od minus 196 stepeni Celzijusa i skladišti u specijalne kontejnere sa tečnim azotom. Postupak prati i kompletna dokumentacija o svakom pacijentu
4. Oporavak nakon postupka zamrzavanja
Povratak redovnim aktivnostima obično je moguć već nakon nekoliko dana. Detaljan savet dobićete od ordinirajućeg specijaliste infertiliteta. Nema potrebe da se plašite niti postupka, niti oporavka.
Najpovoljnije i najuspešnije je da žena što mlađa zamrzne jajne ćelije jer na taj način povećava šanse za kasniju oplodnu, implataciju i konačno rođenje deteta. Optimalne godine za zamrzavanje jajnih ćelija jesu od 25 do 35 godine.
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT