Dešava se da prođete kroz IVF postupak, dobije se dobar broj jajnih ćelija i dobar broj tih ćelija dođe do stadijuma blastociste, onda te embrione testirate (uradite PGS ili PGD) i rezultat bude dobar, zaključak je da imate euploidne embrione. Uradite kriotransfer jednog dobrog, euploidnog embriona i nažalost BetaHCG test pokaže da nažalost niste u drugom stanju. Normalno je zapitati se zašto IVF nije uspeo kada su svi uslovi ispunjeni?
Ovaj procenat može biti i viši kod starijih pacijenata. Ipak, imamo i one situacije kada i pored najboljeg embriona ipak ne dolazi do trudnoće. Naravno, ništa drugo ne preostaje već da se pokuša opet, jer jasno je da se i sa potpuno normalnim i dobrim embrionima dešavaju neuspesi.
Da objasnimo: Ćelija se sastoji od jezgra koje sadrži hromozome. Jezgro je okruženo gustom tečnošću koja ispunjava ćeliju i naziva se citoplazma. Citoplazma se sastoji od nekoliko organela koje su neophodne za opstanak ćelije. Jedna takva organela su mitohondrije koje snabdevaju ćeliju energijom. Kvalitet citoplazme može biti dovoljan da podrži normalnu hromozomsku deobu, ali ne i da rezultira potpuno sposobnim embrionom. Prilikom deobe embriona, svaki blastomer dobija sve manje i manje svega što je jajna ćelija uspela da akumulira. Embrion nije sposoban da dodaje citoplazmatske faktore dok ne počne da se deli (faza cepanja) i više mitohondrija se ne formira do stadijuma blastociste.
Energija mitihondrija je važna za sagregaciju hromozoma i za deobu ćelija. Mitohondrijalna energija opada s godinama. Čini se da embrioni pod “stresom” kompenzuju proizvodnju više mitohondrijalne DNK. Nedavna studija pokazala je da su povećani nivoi mitohondrijalne DNK povezani sa lošim kapacitetom embriona za implantaciju.
Emocionalni stres može imati negativan uticaj na kvalitet jajnih ćelija. Odgovor organizma – “bori se ili beži” koji je povezan sa stresom, mobiliše protok krvi u srce, mišiće i mozak, a sve na račun “nebitnih” organa kao što su jajnici. Kvalitet dotoka krvi u folikule u velikoj meri korelira sa ishodom trudnoće. Uvođenje programa “um-telo” poboljšava rezultate vantelesne oplodnje. Šta vam sve može pomoći?
Veoma je važno da uslovi u laboratoriji budu optimalni.
U BioCell Hospital bolnici dobićete celokupan program lečenja neplodnosti od IVF stručnjaka koji iza sebe imaju godine iskustva i mnoštvo uspešnih IVF procedura. Zato je važno da nam se javite što pre i zakažete svoj termin. Znamo da IVF nije uvek uspešan, ali ćemo se potruditi i uraditi sve što je do nas da šanse za uspeh budu što veće. Pogledajte kako izgleda početak lečenja infertiliteta u BioCell Hospital bolnici klikom na link: BIOCELL
Za celokupan cenovnik svih usluga BioCell Hospital bolnice kliknite na CENOVNIK.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000 a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT